Wychowani w wierze katolickiej
Wierni Kościoła katolickiego wiedzą jak zwracać się do księży. Od najmłodszych lat podczas uczęszczania do kościoła przywykli do uregulowań. Kolejne przyjmowane sakramenty to także kolejne etapy w swojej ścieżce do Boga. Katolicy podczas spowiedzi mówią wyuczoną formułkę. Zdarzają się także sytuacje, że potrzebna jest rozmowa z księdzem twarzą w twarz i naturalnie przychodzi im powiedzieć "proszę księdza". Czasem ta droga jest wyboista i powoduje załamanie wiary. Ateiści, którzy byli kiedyś wierzący zwracają się nadal tak samo do duchownych. Jednak większość ateistów mówi do księży "proszę pana". Czy ateista powinien mówić do księdza "proszę pana"?
Polecany artykuł:
Jak ateista powinien zwracać się do księdza? "Proszę pana"?
Czy ateista powinien mówić do księdza "proszę pana"? To pytania jest często wyszukiwane w sieci. Ekspertka od właściwego zachowania i etykiety wyjaśniła jak należy mówić. Pani Etykieta dzieli się swoją wiedzą na platformie TikTok. I to właśnie tam opublikowała filmik, na którym wyjaśnia jak należy zwracać się do księdza, gdy jest się ateistą. Osoby niewierzące mogą być zdumione odpowiedzią.
Czy jesteśmy ateistami to do księży możemy zwracać się "proszę pana"? Oj no nie radziłabym. O ile wiecie, że jestem dużą zwolenniczką tego, aby ateiści nie modlili się na przykład kiedy są w kościele i nie uważam tego, za nic nieeleganckiego. Jak również większość osób, które zajmują się tematem etykiety to jednak na brak tytułowania uważałabym. Ponieważ nawet jeżeli nie jesteśmy osobami wierzącymi to tak i tak może to zostać odebrane jako niegrzeczne - powiedziała Pani Etykieta na TikToku. Nagranie znajdziecie poniżej.
Filmik obejrzano już ponad 122 tys. razy. Na reakcję internautów nie trzeba było długo czekać. Zdania są jednak podzielone. Pod nagraniem czytamy komentarze, oto kilka z nich:
- "Nie jestem odpowiedzialna za cudze emocje, jeśli nie przekraczam granic drugiej osoby. Jeśli ktoś poczuje złość, bo nie powiem królu złoty, tylko proszę pana to nie jest mój problem(1)"
- "A czy księżulo może zwracać się do mnie "moje dziecko "???"
- "Jak ktoś jest elektrykiem to do niego zwracasz się proszę Elektryka czy proszę Pana?"
- "Pracuję w handlu i zawsze mówię Pan/Pani. Przychodzi do mnie człowiek a nie zawód"
- "obok mojego dymu mieszkają siostry zakonne. nie jestem wierząca ale jakoś odruchowo na powitanie mówię do nich "szczęść Boże" jakoś głupio mi powiedzieć dzień dobry xD"
- "I co jeszcze? Może "jaśnie panie wielki książę"?"
- "Ja specjalnie mówię Pan,i nie zamierzam tego zmieniać"