Zanieczyszczenie wód Gęśnika po pożarze w Przylepie

i

Autor: zgora.wios.gov.pl

Niebezpieczeństwo

Czy grozi nam kolejna katastrofa ekologiczna? WIOŚ o skażeniu wód Gęśnika po pożarze w Przylepie

Po sobotnim (22 lipca) pożarze składowiska odpadów w Przylepie inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska pobrali próbki do badań. We wtorek, 25 lipca poinformowano o przedostaniu się wód pogaśniczych do rzeki Gęśnik. Czy grozi nam kolejna katastrofa ekologiczna?

Pożar w Przylepie. Rzeka Gęśnik zanieczyszczona wodami pogaśniczymi

To już pewne, rzeka Gęśnik zanieczyszczona wodami pogaśniczymi. Taka informacja pojawiła się wieczorem, we wtorek 22 lipca.

"Po pożarze hali z odpadami niebezpiecznymi w sołectwie Przylep inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Zielonej Górze potwierdzili przedostanie się wód pogaśniczych do rzeki Gęśnik" - napisał we wtorek wieczorem, 22 lipca w mediach społecznościowych prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.

Jak poinformował WIOŚ inspektorzy przeprowadzili wizję 23 i 24 lipca 2023 r. na odcinku rzeki pomiędzy zbiornikami wodnymi znajdującymi się za terenem zakładu składowania odpadów w Przylepie aż do punktu, w którym rzeka wpływa do najbliższej miejscowości, tj. Czerwieńska.

Wody pogaśnicze w Czerwieńsku. Jest się czego obawiać?

Jak czytamy dalej w komunikacie WIOŚ "w miejscowości Czerwieńsk nie potwierdzono wizualnie obecności wód pogaśnicznych. Podczas oględzin woda była klarowna, czysta, bez charakterystycznego zapachu obserwowanego wcześniej". Inspektorzy WIOŚ udali się w dwa punkty, najpierw w połowie biegu rzeki pomiędzy zbiornikami wodnymi a miejscowością Czerwieńsk, a następnie na znajdujące się w dalszym biegu rzeki rozlewiska. W połowie biegu rzeki skażenie zostało potwierdzone, jednak nie w całości. "Na zakończeniu rozlewisk nie stwierdzono zmian zabarwienia wody oraz nie był wyczuwalny charakterystyczny zapach" - dodaje WIOŚ.

Dzięki interwencji Straży Pożarnej bieg rzeczy został zatamowany na wysokości Dolina Bobrów, a następnie na mostku pomiędzy rozlewiskami przed Czerwieńskiem, czyli przy drodze pożarowej, szutrowej pomiędzy Łężycą a Czerwieńskiem. Nie doszło do skażenie rzecz Młynówka oraz rzeki Łącza przepływających przez Zieloną Górę-Płoty.

Laboratorium CLB GIOŚ prowadzi badania pozostałych parametrów pobranych prób wody (m.in. obecność metali, WWA, substancje ropopochodne). Dokładne wyniki badań będą znane w przeciągu tygodnia. O dalszych postępach w sprawie będziemy informować na bieżąco na naszym portalu. Śledźcie nasze newsy, aby być na bieżąco.

Miejsce po gigantycznym pożarze przy Olszynce Grochowskiej. Strażacy zdecydowali się na szokujący krok!

Zobaczcie zdjęcia poniżej z pożaru hali w Przylepie

Sonda
Byłeś/aś kiedyś świadkiem pożaru?