Dla katolików zbliża się Wielki Tydzień. Czy papież Franciszek będzie na siłach? Padła deklaracja

2024-03-23 8:40

Przez ostatni miesiąc papież zmagał się z przedłużającym się przeziębieniem i często nie czytał tekstów wystąpień z powodu kłopotów z głosem. Wierni kościoła katolickiego zastanawiają się co dalej ze zdrowiem głowy Kościoła. Padła jasna deklaracja dotycząca Wielkiego Tygodnia. Czy papież Franciszek będzie przewodniczył Wielkiemu Tygodniowi?

Papież Franciszek

i

Autor: Pixabay.com

Papież Franciszek będzie przewodniczyć uroczystościom

Decyzja zapadła. Po raz dwunasty papież Franciszek będzie przewodniczyć uroczystościom Wielkiego Tygodnia. Otworzy je msza w Niedzielę Palmową na udekorowanym placu Świętego Piotra. Jak będą przebiegać obchody Wielkiego Tygodnia 2024? Poniżej znajdziecie więcej szczegółów. 

100. rocznica urodzin Papieża

Wielki Tydzień 2024 w Watykanie

Gubernatorat Państwa Watykańskiego poinformował, że na niedzielną mszę, rozpoczynającą się o godzinie 10:00 przywiezione zostaną gałązki oliwne z Sardynii i tradycyjne plecione palemki z San Remo.

W środę Franciszek spotka się z wiernymi na audiencji generalnej.

W Wielki Czwartek rano będzie przewodniczyć Mszy Krzyżma w bazylice watykańskiej.

Zgodnie z tradycją wprowadzoną na początku pontyfikatu w 2013 roku popołudniową mszę Wieczerzy Pańskiej, rozpoczynającą Triduum Paschalne Franciszek odprawi poza Watykanem. W tym roku odwiedzi oddział rzymskiego więzienia Rebibbia dla kobiet. Spotka tam także z więźniarkami i pracownikami zakładu karnego – poinformowała Prefektura Domu Papieskiego.

W Wielki Piątek w bazylice Świętego Piotra papież będzie przewodniczyć o godzinie 17 nabożeństwu Męki Pańskiej. Tak, jak od czasów pontyfikatu św. Jana Pawła II, homilię wygłosi kaznodzieja Domu Papieskiego, 89-letni obecnie kardynał Raniero Cantalamessa.

O 21:15 rozpocznie się Droga Krzyżowa w rzymskim Koloseum pod przewodnictwem papieża. W zeszłym roku nie mógł on uczestniczyć w tym nabożeństwie, ponieważ wracał do zdrowia po pobycie w szpitalu, do którego trafił z powodu zapalenia oskrzeli.

W Wielką Sobotę w bazylice watykańskiej o 19.30 odbędzie się papieska msza Wigilii Paschalnej, najdłuższa w roku liturgicznym. Świątynia zostanie udekorowana kompozycjami kwiatowymi, wykonanymi we współpracy z mistrzami florystyki z centrum biotechnologii w miejscowości Naklo w Słowenii.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godzinie 10 na udekorowanym tysiącami kwiatów z Holandii placu Świętego Piotra Franciszek będzie przewodniczyć uroczystej mszy. Po niej w południe z głównej loggii bazyliki w obecności dziesiątek tysięcy osób wygłosi wielkanocne orędzie, którego, jak co roku, zasadniczą częścią będzie modlitwa o pokój, pojednanie i zaprzestanie przemocy na świecie. Następnie papież złoży świąteczne życzenia i udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi, czyli miastu i światu.

W Wielki Tydzień w Rzymie oczekiwana jest rekordowa liczba turystów i pielgrzymów. Według prognoz branży turystycznej przybędzie ponad milion osób.

Zobacz też: Tak wygląda wnętrze Kościoła Palmariańskiego

Sonda
Czy nominacja papieża Franciszka do Pokojowej Nagrody Nobla jest słuszna?