Mandat za grillowanie
Grillowanie to niemal polski sport narodowy. Kiedy tylko pogoda na to pozwala, w całym kraju wyciągane są z piwnicy grille, a na ruszt lądują wszelkiego rodzaju kiełbasy, mięso, a coraz częściej także wegetariańskie przysmaki. Warto jednak pamiętać, że nie wszystko jest dozwolone. Sprawdźcie, czego się wystrzegać, aby uniknąć mandatu.
Grillowanie na balkonie
Chociaż w polskim prawie samo grillowanie na balkonie nie jest zakazane, jednak dym wydobywający się z niego może przeszkadzać sąsiadom, którzy mogą zgłosić ten problem służbom. W takim przypadku policja może wlepić mandat o wysokości 500 złotych za zakłócanie porządku.
Grillowanie w lesie
W Polski prawie istnieje bezwzględny zakaz rozpalania grilla w lesie lub w promieniu mniejszym niż 100 metrów od granicy lasu. W myśl ustępu trzeciego, artykułu 30 grozi za to mandat o wysokości aż pięciu tysięcy złotych.
Grill w miejscu publicznym
W wielu polskich miastach istnieją strefy, które wytyczone są specjalnie dla amatorów grillowania w plenerze. Warto jednak pamiętać, że chociaż grillowanie jest w nich w pełni legalne, nie wszystko przy tym jest dozwolone. W miejscach publicznych istnieje zakaz spożywania alkoholu. Jeśli kusi nas wypicie piwa, powinniśmy pamiętać, że grozi za to mandat o wysokości 100 złotych lub grzywna od 20 złotych do aż pięciu tysięcy złotych.
Zakłócanie porządku przy grillowaniu
Grillowaniu zazwyczaj towarzyszy radosna i luźna atmosfera. Należy jednak pamiętać, że za zakłócanie porządku w miejscu publicznym także możemy zapłacić karę. Służby mogą w tym przypadku wystawić mandat o wysokości od 100 do 500 złotych, a jeśli sprawa trafi do sądu, kara grzywny wynosi od 20 złotych do pięciu tysięcy. W skrajnych przypadkach sąd może przyznać także karę ograniczenia wolności na 30 dni.
Sprowadzenie zagrożenia pożarowego
Jeśli mamy w planach grillowanie, musimy być czujni, aby podczas zabawy nie stworzyć zagrożenia pożarowego. Wówczas mandat wynosi od 50 do 500 złotych, zaś sąd może przyznać grzywnę w wysokości od 20 złotych do pięciu tys. złotych oraz areszt w wymiarze od pięciu do 30 dni. Co więcej, jeśli grillując podpalimy dom, grozi nam kara pozbawienia wolności do 10 lat.
Zaśmiecanie miejsc publicznych
Podczas grillowanie w miejscach publicznych należy pamiętać o zachowaniu porządku. Za zaśmiecanie możemy zapłacić mandat w wysokości 50 do 500 zł. Sąd może także wyznaczyć grzywnę do 500 złotych.
Niszczenie zieleni
Podczas grillowania w miejscu publicznym musimy pamiętać nie tylko o tym, aby jej nie zaśmiecać, ale także o szanowaniu zieleni, która znajduje się wokół nas. Za jej niszczenie przewidziane są kary. Służby mogą wystawić mandat w wysokości od 20 do 500 złotych, zaś sąd może przyznać grzywnę nawet do tysiąca złotych.