Nietypowe alergie ludzi. Przy nich alergia na laktozę to pikuś
kobieta mająca uczulenie
foto: Getty Images
Uczulenie na paprykę w każdej postaci
Alergie pokarmowa są popularne w naszym społeczeństwie. Niestety niektórzy z nas muszą szczególnie uważać na paprykę, i to w każdej postaci! Zjedzenie świeżej papryki, ugotowanej lub w przyprawie może spowodować, że alergik dostanie wysypki. W najcięższych przypadkach zdarza się, że zaczyna puchnąć żołądek i w efekcie trafi pod opiekę lekarza w szpitalu.
foto: pixabay.com
Alergia na drewno
Jest to alergia rzadko spotykana i bardzo nietypowa. Alergicy na drewno mają dość ciężko, jest to kłopot, na który trzeba szczególnie uważać. Większość osób uczulona jest na specyficzne gatunki tego materiału. Po zetknięciu się z drewnem, u alergików występuje wysypka. Niektórzy z nich może ona wystąpić także po kontakcie z papierem.
foto: pixabay.com
Uczulenie na pieniądze
Z kolei ten typ alergii jest w momencie kontaktu z monetami. Wtedy na dłoniach uczulonego pojawia się wysypka, a czasem także wypełnione płynem pęcherze. Także w tym przypadku alergię powoduje uczulenie na nikiel, który jest składnikiem stopów, z których robi się monety. Po wystąpieniu reakcji uczuleniowej pomóc mogą leki antyhistaminowe i zastosowanie kremu z kortykosteroidami.
foto: pixabay.com
Uczulenie na wodę
Może to brzmieć nieprawdopodobnie, ale na tę przypadłość choruje ok. 23 mln osób. Na czym polega uczulenie na wodę? Na skórze po kontakcie z wodą, pojawia się swędząca i bolesna czerwona wysypka.
foto: pixabay.com
Uczulenie na nowoczesne technologie
Bóle głowy i mroczki przed oczami w obecności pracujących komputerów czy telefonów - to tylko kilka przykładów objawów alergii na nowoczesne technologie. Mogą to być także zaburzenia pracy serca, trudności z oddychaniem przez bóle stawów, mięśni i głowy po reakcje podobne do alergicznych i nagłe zasłabnięcia. Jest to zespół nadwrażliwości elektromagnetycznej (EHS) cierpi ponoć kilka procent z nas. Nie jest jednak udowodnione naukowe, badania nadal trwają. Oficjalnie się mówi, że podłoże tego uczulenia jest w psychice.
foto: pixabay.com
Uczulenie na biżuterię
Największą grupą osób zagrożonych na tę alergię są kobiety. To one noszą kolczyki, pierścionki czy także naszyjniki. Szczególnie dotyczy to uczulenia na tanią biżuterię, która zawiera nikiel. I tak jak w przypadku monet, skóra po kontakcie jest zaczerwieniona, pojawić się także może świąd w okolicy noszonej biżuterii. Wskazówka: jeśli skóra w miejscu kontaktu z biżuterią zmienia kolor na ciemną zieleń, to jest bardzo prawdopodobne, że jest to wynikiem kontaktu właśnie z tym metalem. Jednak nie panikujcie! Sam kolor nie jest objawem uczulenia, jest to naturalna reakcja utleniająca między kwasem w skórze a właśnie tym metalem.
foto: pixabay.com
Uczulenie na światło
Jeśli uważaliście, że uczulenie na pocałunki czy drewno, było abstrakcyjne to nie inaczej jest z uczuleniem na światło. U wielu osób pojawia się łagodna postać uczulenia na światło słoneczne. U niektórych szczególnie skórka jest wyjątkowo nadwrażliwa na promieniowanie UV. W tym przypadku alergii bardzo szybko na skórze pojawiają się pęcherze lub nawet na osłoniętych partiach.
foto: pixabay.com
Uczulenie na pocałunki
Same w sobie pocałunki nie powodują alergii, ale mogą być bardzo niebezpieczne w przypadku osób cierpiących z powodu różnych uczuleń. Kilkanaście lat temu, bo w 2005 r. na całym świecie zrobiło się głośno o 15-letniej Kanadyjce, która po całowaniu się ze swoim chłopakiem dostała uczulenia. Okazało się, że wcześniej chłopak zjadł kanapkę z masłem orzechowym, na które dziewczyna była uczulona. Podczas całowania można przekazać liczbę cząsteczek alergenu, aby wywołać u podatnej osoby reakcję uczuleniową.
foto: pixabay.com
Uczulenie na hybrydę
Podczas uczulenia na hybrydę pojawia się (najczęściej) swędzenie opuszków i skóry wokół paznokcia, mogą pojawić się pęcherzyki, które swędzą. Niekiedy występuje także opuchlizna i bolesność palców. W takim przypadku należy od razu ściągnąć lakier hybrydowy i skonsultować się z lekarzem o dalszym możliwym leczeniu.
foto: pixabay.com
Uczulenie na skórę
Podobnie jak z uczuleniem na drewno, alergicy muszą unikać skóry. Osoby zmagające się z tym schorzeniem nie mogą nosić skórzanych butów i torebek ani siadać na skórzanych kanapach. Po kontakcie z tym materiałem na ludzkiej skórze występuje wysypka, której której leczenia powinien podjąć się dermatolog. Pomóc mogą też leki antyhistaminowe.
foto: pixabay.com
Uczulenie na sport
Szokujące? Tak, są osoby, które mają uczulenie na ćwiczenie fizyczne. Nazywane jest to w fachowym nazewnictwie anafilaksją. Objawy to m.in. pokrzywka na skórze, wykwity skórne a nawet problemy z oddychaniem. Może występować także wstrząs anafilaktyczny.
foto: pixabay.com
Uczulenie na ciąże
Jet to Pemfigoid ciężarnych, czyli inaczej opryszczka ciężarnych, jest chorobą autoimmunologiczną (w pewnym sensie alergią na elementy własnego organizmu). Objawy tej alergii to czerwona, swędząca wysypka, a niekiedy również pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Pojawia się w pierwszym i drugim trymestrze ciąży oraz w czasie połogu.
foto: pixabay.com
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...