Winnice

i

Autor: pexels.com

Natura

Gdzie jest najwięcej winnic na świecie? Ile mają powierzchni? To jeden z europejskich krajów!

Winnice stanowią symbol tradycji i kultury winiarstwa na całym świecie. Ich początki wiązały się z masą popełnianych błędów przy uprawie winorośli. Jednak obecnie na każdym z kontynentów można znaleźć uprawy prawie każdego rodzaju winogron. Gdzie jest najwięcej winnic na świecie? Odpowiedź Was zaskoczy! Podopowiemy, że to europejski kraj.

Najwięcej winnic w Polsce jest w woj. lubuskim

Na terenie Polski jest wiele terenów, gdzie uprawia się winorośle. W Lubuskiem około 136 hektarów zajmują uprawy winorośli. Analiza danych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w 2022 r. wykazała, że jest to najwięcej w całej Polsce. Zestawienie zostało przygotowane na podstawie konkretnych danych liczbowych. Województwo lubuskie na tle Polski wypada wręcz rewelacyjnie. Jest to pierwsza taka analiza. Według przedstawionych danych w Lubuskiem jest 56 winnic. Dla porównania większa ich ilość jest w województwie małopolskim i jest to 86 winnic. Jednak w Małopolsce jest około 108 hektarów upraw winorośli. Nie trzeba jechać do Włoch, aby poczuć się jak w Toskanii. 

Beszamel - Winogrona - jakie mają wartości odżywcze i właściwości zdrowotne?

Winnice na świecie. Gdzie jest ich najwięcej?

Europa jest tradycyjnie uważana za kolebkę winiarstwa. Gdy myślimy o winie najczęściej do głowy może przyjść myśl o Francji. Później Włochy lub Portugalia. Wina z całego świata można już kupić w prawie większości sklepów w Polsce. Smakosze win mogą liczyć także na zrobienie zakupów w specjalistycznych sklepach winiarskich, których nie brakuje. Gdzie jest najwięcej winnic na świecie? Dane wskazują jasno na europejski kraj! 

Hiszpania nie bez powodu jest nazywana rajem dobrego wina. To właśnie tutaj znajduje się  969 000 hektarów winnic, co stanowi 13 proc. wszystkich winnic na świecie. Z tym wynikiem wyprzedziła Włochy oraz Francję. To jednak nie koniec zaskakujących liczb. W całej Hiszpanii jest 4 300 winiarni, a winogron czy także wina eksportowane są do 189 krajów świata. Smakosze mogą skosztować 235 odmian winogron.  

Sprawdźcie, gdzie są najbardziej popularne tereny winiarskie w Europie i na świecie

QUIZ: Winogrona - wino, rodzynki czy olej?

Pytanie 1 z 9
Skąd pierwotnie pochodzi winorośl?
Winogrona