Co to jest czyściec?
Słowo czyściec pochodzi z łacińskiego purgatorium, termin ten został wprowadzony w XII w. Co to oznacza? Czyściec jest to dochodzenie duszy do absolutnie doskonałej miłości, która jest konieczna do szczęścia i przebywania duszy w niebie. Ten termin jest wyłącznie w teologii katolickiej. Co na temat czyśćca mówi Pismo Święte? W Starym Testamencie znajduje się czytamy, że „złożyć ofiarę przebłagalną za zmarłych, aby zostali uwolnieni od grzechu” (2 Mch 12, 45). Natomiast św. Paweł wskazuje w 1 Liście do Koryntian, że "to okaże się w dniu, w którym wyjdzie na jaw dzieło każdego. Objawi się to w ogniu, gdy każdy czyn przejdzie próbę ognia”. Natomiast św. Piotr mówi o czyśćcu w kontekście wytrwałości w wierze.
„O wiele cenniejszej od przemijającego złota, które przecież oczyszcza się w ogniu. Ukaże się ona w pełnym blasku, a wy doznacie chwały, uznania i czci, gdy objawi się Jezus Chrystus” (1 P 1, 7).
Definicja czyśćca, która znajduje się w słowniku teologicznym "oznacza to stan bolesnego oczyszczenia po śmierci. Istnieje w Kościele wiara, że nie wszyscy zbawieni doznają zaraz po śmierci szczęścia w niebie. Niektórzy przechodzą stan oczyszczenia przez cierpienie i w tym stanie mogą być wspierani modlitwami wiernych na ziemi".
Święci kościoła katolickiego wielokrotnie są przywoływani w kontekście wizji na temat czyśćca, wśród nich jest św. Faustyna Kowalska czy Ojciec Pio. Jednak są to tylko namiastki tego, co może faktycznie oznaczać czyściec.
Ojciec Pio i jego przerażające wizje
Ojciec Pio, charyzmatyk i święty kościoła katolickiego podczas swojej wieloletniej posługi wypowiadał się na tematy związane z wizjami. Wśród nich znalazła się wizja na temat III wojny światowej oraz czyśćca. Jak wygląda czyściec według Ojca Pio?
"Gdyby Pan pozwolił duszy na przejście z tego ognia do najbardziej palących płomieni na tej ziemi, byłoby to niczym przejście z gorącej wody do zimnej" - opisywał Ojciec Pio czyściec.
Jednak ogień, który jest wskazany w wizji Ojca Pio nie może być kojarzony z piekłem. Wręcz odwrotnie. Jak wskazuje dalej duchowny "ogień czyśćcowy to miłość Jezusa, która usuwa zmazy grzechu", a to właśnie ten piekielny "jest symbolem nienawiści". Znany duchowny namawiał wiernych do tego, aby modlić się o dusze w czyśćcu cierpiące. Obecnie wielu księży także namawia w kościołach do odmawiania tej modlitwy.
Modlitwa o dusze w czyśćcu cierpiące
Modlitwa św. Gertrudy za dusze czyśćcowe brzmi następująco.
Niech Jezus Chrystus, dla nas ukrzyżowany, zmiłuje się nad wami, dusze bolejące; niech swoją Krwią zagasi pożerające was płomienie. Polecam was tej niepojętej miłości, która Syna Bożego sprowadziła z nieba na ziemię i wydała na okrutną śmierć. Niech się ulituje nad wami, jak okazał swe miłosierdzie dla wszystkich grzeszników, umierając na krzyżu. Jako zadośćuczynienie za wasze winy ofiaruję tę synowską miłość, jaką Jezus w swym Bóstwie kochał swego Przedwiecznego Ojca, a w Najświętszym Człowieczeństwie najmilszą swoją Matkę. Amen.