Zasieki w woj. lubuskim

i

Autor: Przemek Reszka

Ciekawostki

Kiedyś to miejsce tętniło życiem, ale zniknęło z mapy Polski. Smutna i tajemnicza historia lubuskiej miejscowości

2023-08-16 13:42

O skutkach II wojny światowej Polacy będą pamiętać zawsze. To nie tylko straty w ludności, ale także w miejscowościach. Takich miejsc jak w Lubuskiem jest prawdopodobnie więcej. Kiedyś tętniło tu życie, obecnie nic tu nie zastaniemy. Oto smutna historia jednego z przygranicznych wsi w woj. lubuskim.

Przygraniczne miejscowości po II wojnie światowej

Przy naszej zachodniej granicy wiele miejscowości radzi sobie całkiem dobrze. Chociaż znacząco spadła liczba mieszkańców w naszym regionie to obecnie polskie miasta przy Odrze radzą sobie dobrze. Przykładem chociażby są Słubice, Gubin czy Krosno Odrzańskie. Jednak nie każda wieś miała tyle szczęścia, by po II wojnie światowej nadal znajdować się na mapie Polski. Po niemieckiej stronie nadal jest Forst, jednak w Polsce o dzielnicy tego miasta możemy jednie pamiętać z opowieści. Zasieki zostały rozebrane kilkadziesiąt lat temu.

Zasieki w Lubuskiem zniknęły z mapy Polski?! Dlaczego?

Forst to miasto położone w Niemczech przy zachodnim brzegu Nysy Łużyckiej. Jego dzielnicą po wschodniej stronie był Forst-Berge. Dzielił je jedynie most. Chociaż Forst w 1945 r. został zniszczony w ponad 85 proc., to obecnie wielu Polaków tam pracuje. 1946 r. Forst-Berge przyjął nazwę Zasieki i od tamtego momentu wieś powoli znikała z polskiego krajobrazu. Los tego miejsca został przesądzony.

Forst Niemcy odbudowywali, a Polacy rozebrali Zasieki

Kiedy powstała w 1949 r. powstała Niemiecka Republika Demokratyczna zdecydowano o zadbanie o Forst. Niemcy sukcesywnie odbudowali Forst ze zniszczeń po II wojnie światowej. Polska ówczesna władza zdecydowała o zupełnie innym toku zdarzeń. Pojawiło się wiele niewiadomych, które są jedynie teoriami dotyczącymi istnieniu dalej Zasieków. Wśród głosów nie zabrakło tematu kanalizacji, która znajdowała się jedynie po niemieckiej stronie, a budowa jej do Polski okazała się zbyt kosztowna. Inne natomiast dotyczą brakiem zainteresowania Polaków do pozostaniu w Zasiekach. Jednak podobną budowę mają obecnie Słubice, gdzie znajduje się most łączący niemiecki Frankfurt nad Odrą.

Wybucha III WOJNA ŚWIATOWA. Bronisz ojczyzny, czy uciekasz? | Komentery

Finalnie przez zobowiązania z Państwowym Planem Inwestycyjnym z 1951 r. ówczesne władze podjęły decyzję o całkowitym rozebraniu miasta. Materiały z Zasieków trafiły na odbudowę Warszawy. Wieś Zasieki przestały istnieć w drugiej połowie lat 50. XX wieku.

Zasieki obecnie przyciągają wielu Lubuszan, którzy chętnie poznają to miejsce na nowo. Chociaż zostało tam niewiele namacalnej historii. Widok fragmentów mostu, który łączył Polaków i Niemców sprawia, że pojawia się chwila na refleksję.

Zobacz jak wyglądają ruiny fabryki amunicji DAG! A wszystko niedaleko Zielonej Góry!

QUIZ. Mieszkasz w woj. lubuskim? Sprawdź się w naszym prostym quizie o herbach miast i gmin w Lubuskiem

Pytanie 1 z 15
Na początek coś prostego. Do którego lubuskiego miasta należy ten herb?
Herb Zielonej Góry