Kobieta uważa się za księdza

i

Autor: pexels.com; Facebook Father Anne

Wiara

Kobieta złamała prawo Kościoła katolickiego. Uważa się za księdza. Watykan znalazł rozwiązanie

2024-08-19 13:29

Anne Tropeano, znana jest jako Father Anne, czyli Ojciec Anne. Kobieta chciała spełnić swoje marzenie o byciu księdzem. Jednak, aby przyjąć święcenia kapłańskie, musiała złamać prawo Kościoła katolickiego. Mimo, że została ekskomunikowana, wciąż chodzi do kościoła i uczestniczy we mszach świętych.

Kobiety nie mogą służyć w Kościele katolickim

Kościół katolicki a posługa kobiet. Temat posługi kobiet w Kościele katolickim znów powraca. Kościół nie zezwala kobietom na ich posługę kapłańską. Według nauczania katolickiego przywołuje się nadrzędny przykład Jezusa Chrystusa, który wybrał do posługi wyłącznie mężczyzn. Co mówi Kościół katolicki o posłudze mężczyzn? Powstało na ten temat wiele dokumentów, m.in. jest do deklaracja Kongregacji Nauki Wiary "Inter insigniores" z 1976 r., list apostolski św. Jana Pawła II "Ordinatio sacerdotalis" z 1994 r. Zapis ten można także znaleźć w Katechizmie Kościoła Katolickiego z 1992 r.

Dlaczego kobieta nie może mieć święceń kapłańskich w Kościele katolickim?

Katechizm Kościoła Katolickiego jasno wskazuje, kto może otrzymać święcenia kapłańskie i wyjaśnia także dlaczego nie może ich otrzymać kobieta.

"Święcenia ważnie przyjmuje tylko mężczyzna (vir) ochrzczony". Pan Jezus wybrał mężczyzn (viri), by utworzyć kolegium Dwunastu Apostołów, i tak samo czynili Apostołowie, gdy wybierali swoich współpracowników, którzy mieli przejąć ich misję. Kolegium Biskupów, z którym prezbiterzy są zjednoczeni w kapłaństwie, uobecnia i aktualizuje aż do powrotu Chrystusa kolegium Dwunastu. Kościół czuje się związany tym wyborem dokonanym przez samego Pana. Z tego powodu nie są możliwe święcenia kobiet" - czytamy w 1577 Katechizmie Kościoła Katolickiego.

Krzysztof Rutkowski tłumaczy się z UZBROJENIA w kościele... Ksiądz ma swoje zdanie

Kobieta uważa się za księdza

Anne Tropeano, mieszka na co dzień w Nowym Meksyku, a dokładniej w Albuquerque. Jej droga w wierze od lat jest udoskonalana. Sama wielokrotnie wskazywała, że chciała wstąpić do zakonu i zostać jedną z sióstr zakonnych. Obecnie jednak uważa się za księdza, mimo że nie w świetle prawa kościogubnego to nie jest możliwe. Father Anne na łamach National Catholic Reporter (NCR) opowiedziała swoją drogę do kapłaństwa. W 2021 r. przyjęła święcenia kapłańskie w kościele rzymskokatolickim. Złamanie prawa oznaczało ekskomunikę. Zwróciła się o pomoc do Stowarzyszenia Kapłanek Rzymskokatolickich, które zajmuje się nieautoryzowanymi przez Kościół katolicki święceń kapłańskich i posługuje się nomenklaturą Fhater Anne.

Mam powołanie do kapłaństwa, ale ponieważ kościół blokuje mi drogę do życia kapłaństwem, mam powołanie w powołaniu, aby doprowadzić kościół do zgodności z Bożym pragnieniem pełnego uczestnictwa kobiet” - powiedziała Anne Tropeano dla NCR.

Mimo, że kobieta została ekskomunikowana to wciąż bierze udział w mszach świętych i działa na rzecz kobiet w Kościele katolickim. Nie przyjmuje komunii świętej, ale prosi o błogosławieństwo. Nosi także koloratkę i jest aktywna w mediach społecznościowych, gdzie namawia innych do walki o równość kobiet w Kościele. „Ale nie mogą mnie usunąć z kościoła; nie dam się usunąć” - dodała Fahter Anne dla NCR.

Ruch God Sayd Now chce posługi kobiet w Kościele Katolickim

Anne Tropeano jest także aktywną działaczką w ruchu God Says Now, który skupia się m.in. na posłudze kobiet w Kościele.

Apelujemy do człowieczeństwa każdego w tym historycznym ruchu… God Says Now działa w kościele, aby promować udział kobiet na każdym szczeblu — diakona, księdza i biskupa” - zaznaczyła Tropeano w rozmowie z NCR.

Zobacz też: Gdzie w Wielkopolsce najwięcej osób chodzi do kościoła?

QUIZ. Czy jesteś prawdziwym katolikiem? Test wiedzy dla katolików
Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego. Czy Adwent to czas poprzedzający Wielkanoc, a Wielki Post – Boże Narodzenie?
Listen on Spreaker.