Lubuskie Trójmiasto

i

Autor: Canva, Lubuskie Trójmiasto

Lubuskie Trójmiasto, czyli wielkie inwestycje w regionie. O co chodzi z Lubuskim Trójmiastem?

2023-03-10 9:35

Lubuskie Trójmiasto zrzesza kilka gmin województwa lubuskiego. Głównym celem utworzenia tego stowarzyszenia jest inwestowanie i rozwijanie naszego regionu. Sprawdziliśmy o co dokładnie chodzi z Lubuskim Trójmiastem.

Lubuskie Trójmiasto dla Lubuszan. Tym gminom zależy na rozwoju

W 2023 r. z pomysłu Zielonej Góry, Sulechowa oraz Nowej Soli powstało Lubuskie Trójmiasto. Porozumienie o współpracy zostało podpisane 7 kwietnia 2004 r. W 2020 roku został powołany nowy Zarząd i tym samym zostały włączone kolejne gminy w naszym regionie, by można było pozyskiwać pieniądze z Unii Europejskiej. Utworzono wówczas Zielonogórsko-Nowosolski Obszar Funkcjonalny, dzięki czemu można nadal korzystać z dofinansowań UE w latach 2021-2027.

ZNOF obejmuje 1300 km kwadratowych w Lubuskiem, na tym obszarze mieszka ponad 240 tys. osób. Już kilkukrotnie na naszym portalu informowaliśmy o inwestycjach dla tych właśnie Lubuszan. To nie tylko dofinansowanie dla oświaty, ale także dla szpitali czy też dróg dojazdowych.

Lubuskie Trójmiasto - jakie gminy do niego należą?

Do stowarzyszenia Lubuskie Trójmiasto należy osiem gmin z województwa lubuskiego. Są to następujące gminy: Czerwieńsk, Nowa Sól, Nowogród Bobrzański. Otyń, Sulechów, Świdnica, Zabór oraz Zielona Góra. Na przestrzeni kilkunastu lat, Lubuskie Trójmiasto realizowało szereg działań na rzecz rozwoju partnerskich miast. Ścisła współpraca dotyczyła nie tylko działań skupiających się wokół gospodarki i turystyki. W centrum zainteresowań znalazły się także projekty komunikacyjne i logistyczne - czytamy na stronie stowarzyszenia.

Cele Lubuskiego Trójmiasta. Jakie są cele Lubuskiego Trójmiasta?

Jak czytamy dalej na stronie stowarzyszenia Lubuskiego Trójmiasta, cele to m.in.:

  • Budowa szybkiej kolei trójmiejski relacji Sulechów – Zielona Góra – Nowa Sól wraz z centrami przesiadkowymi
  • Budowa zachodniej obwodnicy Zielonej Góry, omijającej miejscowości Przylep, Płoty i Czerwieńsk, prowadzącej przez most w Pomorsku i łączącej się docelowo z planowanym węzłem S3 Sulechów Północ
  • Realizacja projektów generujących pogłębioną, niekonkurencyjną specjalizację placówek służby zdrowia
  • Realizacja zadań z zakresu ochrony środowiska oraz wsparcia i rozwoju kapitału przyrodniczego (rewitalizacja terenów zielonych)
  • Wdrażanie rozwiązań usprawniających żeglugę na Odrze
  • Budowa sieci spójnych ścieżek rowerowych łączących miejscowości obszaru funkcjonalnego
Sonda
Czy Lubuskie Trójmiasto powinno nadal pomagać w rozwoju województwa lubuskiego?