Raport Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej. Co z niego wynika?
W raporcie odnotowano ogólny spadek wpływów z posiadanych nieruchomości z powodu między innymi wzrostu cen energii. Jak zauważa agencja Ansa, mijają czasy, w których tzw. mieszkanie w Watykanie było synonimem absolutnego przywileju. Apsa, na mocy decyzji papieża Franciszka, zaczęła wycofywać się z bezpłatnego wynajmu mieszkań, z udostępniania przesadnie wielkich lokali na urzędy i zajęła się pustymi, porzuconymi nieruchomościami wymagającymi remontu bądź restrukturyzacji.
Polecany artykuł:
Ile Watykan posiada nieruchomości?
Większość mieszkań w watykańskich kamienicach w Rzymie wynajmowanych jest na zasadach rynkowych. Łączna powierzchnia wszystkich nieruchomości to prawie 1,5 miliona metrów kwadratowych. Poza Rzymem znajdują się one w:
- Viterbo,
- Rieti,
- Frosinone,
- Padwie,
- Asyżu
- oraz w 20 innych włoskich prowincjach.
19 procent lokali wynajętych jest na zasadach rynkowych, a 12 procent na korzystnych warunkach. 69 procent udostępnianych jest gratis. Ponadto odnotowano, że Apsa, by wesprzeć handlowców, którzy ponieśli straty w wyniku pandemii Covid-19 i braku pielgrzymów w Rzymie w okresie lockdownu, zmniejszyła im czynsz za wynajem wprowadzając zniżkę od 30 do 50 procent.
W raporcie zapisano także, że w 2022 roku Apsa zapłaciła państwu włoskiemu podatki od nieruchomości i od spółek w wysokości ponad 6 milionów euro.
Szef tego urzędu Stolicy Apostolskiej biskup Nunzio Galantino oświadczył:
„Przejrzystość liczb, osiągnięte rezultaty i opracowane procedury to narzędzia, jakie mamy do dyspozycji, by oddalić bezpodstawne podejrzenia dotyczące majątku Kościoła, jego zarządzania i stosowania się do obowiązków, takich jak płacenie podatków i innych należności”.