Rozpoczął się sezon pożarowy w lasach
W związku z wysoką temperaturą i brakiem opadów deszczu obniżyła się wilgotność ściółki w lasach, co oznacza duże ryzyko pożarowe lasów – poinformowało we wtorek, 14 maja Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa.
Instytut przekazał, że w wielu miejscach w kraju wilgotność ściółki spada poniżej 10 proc., czyli do poziomu oznaczającego ekstremalną podatność na zapalenie. Podsumował, że od początku roku było 1369 pożarów lasu, z czego 749 w samym maju. Potężny pożar w Puszczy Noteckiej. Strażacy przez kilka godzin walczyli z ogniem.
"Przewidywane na najbliższe dni wysokie temperatury, brak opadów oraz wzrost prędkości wiatru sprawią, że zagrożenie pożarowe utrzyma się na wysokim poziomie, a ogień będzie się rozprzestrzeniał błyskawicznie" – ostrzegł instytut.
W nadchodzących dniach powinniśmy zachować szczególną ostrożność i zachowywać się rozważnie podczas przebywania w lasach. IBL podkreślił, że za 99 proc. wszystkich pożarów odpowiada człowiek.
Mapa zagrożenia pożarowego lasu
Postała specjalna mapa zagrożenia pożarowego lasu. To narzędzie na bieżąco pokazuje wartości wilgotności ściółki, wpływającej na jej zapalność oraz będącej podstawą wprowadzenia okresowego zakazu wstępu do lasu. Użytkownik może ustawić datę, w celu sprawdzenia zagrożenia pożarowego w danym regionie Polski. Kolor czerwony oznacza, że jest duże zagrożenie pożarowe, a żółty, że zagrożenie jest średnie.