Nadawanie numeru PESEL dla Ukraińców w siedzibie urzędu miasta

i

Autor: Pixabay

Nadawanie numeru PESEL dla Ukraińców w siedzibie urzędu miasta przy ul. Długiej 13

2022-03-15 12:30

W Zielonej Górze rejestracja i nadawanie numeru PESEL dla uchodźców z Ukrainy rozpocznie się w środę (16 marca br.), w siedzibie Urzędu Miasta Zielona Góra przy ul. Długiej 13 – poinformował zielonogórski magistrat.

Jak przekazano w komunikacie, w sali numer 13 (parter), pracownik wyda bilet uprawniający do złożenia wniosku o nadanie numeru PESEL w danym dniu; będzie tam także możliwość wypełnienia wniosku. Następnie trzeba będzie udać się do Biura Obsługi Interesanta (pok. 207, I piętro) celem załatwienia sprawy. By otrzymać PESEL należy złożyć wniosek w formie papierowej, dostarczyć fotografię oraz przedstawić dokumenty potwierdzające tożsamość. W imieniu dzieci wniosek składa jedno z rodziców, opiekun, kurator, opiekun tymczasowy lub osoba sprawująca faktyczną pieczę nad dzieckiem. Podczas składania wniosku pobierane będą odciski palców, za wyjątkiem dzieci do 12. roku życia oraz osób, od których pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe. W toku rejestracji danych oraz pobrania wizerunku i odcisków palców będą rejestrowane dodatkowe dane, takie jak data wjazdu do Polski.

CZYTAJ TAKŻE: Zielonogórskie Amazonki wrócą z wolontariatem do szpitala

Specjalny status dla obywateli Ukrainy

W rejestrze PESEL wprowadzony zostanie specjalny status dla obywateli Ukrainy - "UKR". Rejestracja tych danych jest niezbędna do udzielania dalszych świadczeń przez organy polskiej administracji. W przypadku podania we wniosku (osoby dorosłej) numeru telefonu i poczty e-mail automatycznie nadawany będzie także Profil Zaufany, który ułatwi dostęp do szeregu usług np. wysłania wniosku o świadczenia pieniężne. Aby utworzyć profil będzie potrzebny telefon komórkowy z numerem polskiego operatora oraz dostęp do własnej poczty e-mail, na które zostaną wysłane kody cyfrowe. Kody trzeba będzie podać urzędnikowi.

Uciekający z Ukrainy mogą ubiegać się o numer PESEL i założyć Profil Zaufany na mocy specustawy. O nadanie numeru PESEL uchodźcy mogą wnioskować w dowolnym organie wykonawczym gminy. Uchodźcy mogą także podjąć w Polsce pracę i uzyskać dostęp do opieki zdrowotnej, a uczniowie i studenci mogą kontynuować naukę w polskich szkołach i uczelniach. Uchodźcom z Ukrainy będzie przysługiwać pomoc finansowa; zgodnie z ustawą dostaną oni jednorazowo 300 zł na osobę.

Słynny pianista z Niemiec wita uchodźców w Medyce muzyką