Ślub w plenerze. Co warto wiedzieć przed ślubem w plenerze?
Od 2015 r. można składać wniosek do Urzędu Stanu Cywilnego, dotyczący udzielenia ślubu przez urzędnika poza placówką. Pamiętajmy, że urzędnik ma prawo odmowy. Reguluje to zapis o niestosownym miejscu, baraku odpowiedniej formy lub miejscu zagrażającym bezpieczeństwu którejkolwiek z osób. Przed wyborze miejsca na ślub w plenerze należy więc szczególnie brać pod uwagę bezpieczeństwo dla gości oraz urzędnika. Z tego względu teren do ślubu w plenerze powinien być czysty i wyciszony. Nie powinno być także obok zjawisk czy też skupisk ludzi, którzy mogliby wpłynąć na zakłócenie ceremonii.
Niestety ślub w plenerze wiąże się także z wyższymi kosztami. Nie mamy tu na myśli dekoracji, bo to już kwestia indywidualna, która także jest powiązana z naszym budżetem. Ślub w plenerze wiąże się z dodatkowymi opłatami urzędowymi. Dla porównania ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego kosztuje 150 zł. Natomiast koszty ślubu w plenerze przekraczają kwotę 1 tys. zł.
W tę kwotę wlicza się:
- koszty dojazdu na miejsce uroczystości,
- opłaty za insygnia z wizerunkiem orła ustalonym dla godła RP,
- opłaty za strój urzędniczki/urzędnika, który daje ślub oraz opłaty za akcesoria odzieżowe, fryzjera i konserwację odzieży,
- opłaty za paterę na obrączki oraz jej konserwację,
- ewentualne wynagrodzenia dla zastępcy kierownika USC.
Ślub w plenerze. Najpiękniejsze miejsca w Zielonej Górze i okolicy
Oto najpiękniejsze miejsca naszym zdaniem na ślub w plenerze w Zielonej Górze i okolicy. Kolejność jest przypadkowa. Lista:
- Zamek Joannitów w Łagowie
- Winny Dworek w Cigacicach
- Dwór Kolesin w Babimoście
- Pensjonat Dychów
- Pałac Wiechlice
- Pałac Książęcy w Żaganiu
- For Rest w Raculi
- Dworek Bogumiłów w Żarach
- Żabi Dwór w Radwanowie
- Via Villa w Nowym Kramsku
- Pałac Brühla w Brodach