Ciekawostki

Najtrudniejsze łamańce językowe. Na pewno nie znasz tych wszystkich słów [LISTA]

Łamańce językowe pomagają rozgrzać aparat mowy. Niektóre z nich mogą także spowodować ból głowy. Przy próbie wypowiedzenia najtrudniejszych z nich można się mocno napocić i naprawdę połamać język! Zebraliśmy kilka z najtrudniejszych z nich w naszej galerii. Sprawdź, czy wszystkie je znasz.

Najtrudniejsze łamańce w języku polskim

Co to jest łamaniec językowy? Według definicji w słowniku PWN łamaniec językowy to "coś trudnego do wymówienia, zrozumienia". Łamańce językowe mają swój dzień. 12 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Łamańców Językowych. W Polsce mamy ich naprawdę sporo, niektóre z nich faktycznie mogą nam połamać język. Jak sobie z tym radzić? Najlepiej zastosować metodę prób i błędów, bo przecież praktyka czyni mistrza. Po czasie z pewnością można nabrać dużej wprawy, a najtrudniejsze łamańce językowe będą wymawiane z łatwością.

Matura 2023 z języka polskiego, Piekary Śląskie

Każdy kraj ma swój łamaniec językowy

Polska może być uznawana za stolicę łamańców językowych. Nie jest to dziwne chociażby pod względem tego, że to właśnie język polski znalazł się na 5. miejscu najtrudniejszych języków świata. W naszym słownictwie występuje wiele zagęszczeń podobnych głosek, a także nie brakuje "ź", "dź", "sz" czy "rz". Oczywiście w innych językach także występują łamańce językowe. Dla przykładu w języku niemieckim jest takie wyrażenie "Max wachst Wachsmasken.Was wachst Max? Wachsmasken wachst Max", co po polsku oznacza "Max woskuje maski z wosku. Co woskuje Max? Maski z wosku woskuje Max".

Najtrudniejszy łamaniec językowy na świecie

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology stworzyli ponoć najtrudniejszy łamaniec językowy na świecie i w dodatku na świecie ponoć nie ma nic trudniejszego od tego zdania. Oto najtrudniejszy łamaniec językowy na świecie "Pad kid poured curd pulled cold", po polsku "dzieciak nalał schłodzonego twarogu".

Najtrudniejsze łamańce językowe. Wielu na nich poległo. Znasz je wszystkie?

Łamańce językowe - czy uda Ci się je wymówić?

Pytanie 1 z 10
Zacznijmy od klasyka: "Stół z powyłamywanymi nogami". Czy udało Ci się poprawnie wypowiedzieć ten zwrot?