Winogrona

i

Autor: Free-Photos/Pixabay/cc0 Winnica w Rzuchowej ma służyć celom edukacyjnym

WINOBRANIE

Najważniejsze informacje przed Winobraniem w Zielonej Górze. O tym koniecznie musicie wiedzieć!

Winobranie w Zielonej Górze jest czołową imprezą znaną w kraju jak i za granicą u naszych chociażby zachodnich sąsiadów. Chętnie przyjeżdżają na obchody tego święta również Francuzi czy Gruzini. Największe święto wina niesie ze sobą wiele atrakcji. W naszym materiale przedstawiamy bliżej to święto.

Największe święto wina w Polsce. Kiedy jest Winobranie?

Dla mieszkańców Zielonej Góry nie trzeba przypominać czym jest Winobranie. Dla tych, którzy jeszcze nie słyszeli o tym święcie spieszymy z odpowiedzią! Winobranie w Zielonej Górze to największe święto wina w Polsce. Corocznie zazwyczaj odbywa się w pierwszej połowie września (pierwszy lub drugi tydzień) i trwa tydzień. Jest to zwieńczenie prac przy zbiorach na winnicach. Rozpoczęcie winobrania odbywa się podczas uroczystego przekazania kluczy do miasta przez Prezydenta Miasta Zielona Góra Bachusowi - bogowi wina oraz rozkoszy. Bachusowi towarzyszą urodziwe Bachantki.

Atrakcje podczas winobrania w Zielonej Górze

Impreza łączy w sobie degustację win, koncerty, pokazy i konkursy, co czyni ją atrakcyjną dla wszystkich grup wiekowych. W ciągu tygodnia w centrum miasta, a szczególnie na zielonogórskim deptaku odbywają się różnorodne atrakcje. Począwszy od specjalnie ustawionych straganów, scen czy wesołego miasteczka.

Koncerty znanych artystów odbywają się zazwyczaj porą wieczorną i skupiają blisko sceny wielu mieszkańców miasta jak i przybyłych gości.

Winobranie - degustacje wina regionalnego w pobliskich winnicach

Wiele winiarni z okolic Zielonej Góry prezentuje swoje najlepsze wina, dając gościom możliwość spróbowania różnych smaków i aromatów. Jeśli jednak interesuje nas zobaczenie winnicy tzw. "od środka", również jest taka możliwość. Dojazd do nich jest corocznie organizowany specjalnymi busami. Na miejscu degustacje prowadzone są przez wykwalifikowanych sommelierów, którzy opowiadają o procesie produkcji i historii poszczególnych win. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Pozwala to na wybór najlepiej dopasowanego smaku wina do indywidualnych upodobań.

Dla najmłodszych również się coś znajdzie. Specjalnie z tej okazji przyjeżdża do miasta wesołe miasteczko, które od wielu lat pojawia się pod Centrum Biznesu oraz przy pomniku Bohaterów Westerplatte.

Najwięcej winnic tylko w Lubuskiem. Ile zajmują winorośle?

Winobranie to doskonała okazja do poznania kultury winiarskiej naszego regionu. W Lubuskiem około 136 hektarów zajmują uprawy winorośli. Analiza danych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wykazała, że jest to najwięcej w całej Polsce. Zestawienie zostało przygotowane na podstawie konkretnych danych liczbowych. Województwo lubuskie na tle Polski wypada wręcz rewelacyjnie.

Winobranie zostało również docenione dwoma certyfikatami w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej – „Na najlepszy produkt turystyczny”.

Zobaczcie zdjęcia z Winobrania w latach 1963-1971. Oto jak wyglądał korowód Winobraniowy kilkadziesiąt lat temu

Sonda
Powiedz nam: