Dramatyczne załamanie pogody! Deszcz opanuje niemal całą Polskę. W górach śnieg. Są alerty IMGW [Prognoza na 13.09.2023]

i

Autor: Super Express

Pogoda

Niż genueński nad Polską. Sytuacja w województwie lubuskim. Wydano ostrzeżenia

2024-09-14 10:41

Od piątku (13 września) nad Polską szaleje niż genueński. Powoduje on ulewne deszcze, które prowadzą do wezbrania rzek i w konsekwencji podtopień. Najbardziej zagrożonymi regionami są województwa dolnośląskie, opolskie i śląskie. Jak wygląda sytuacja w Lubuskiem?

Zalania i podtopienia w Polsce

Niż genueński dotarł nad Polskę. Zapowiadane załamanie pogody rozpoczęło się w piątek (13 września). Ulewne deszcze prowadzą do ekstremalnego podniesienia poziomu wody w rzekach i w konsekwencji ich wezbrania. Prowadzi to do podtopień i zalań. Najbardziej narażonymi regionami są województwa dolnośląskie, opolskie, śląskie a także małopolskie, południe wielkopolskiego i południowy kraniec województwa lubuskiego. Zapowiadane są opadu rzędu 150 litrów na metr kwadratowy, ulewom może towarzyszyć silny wiatr. Sytuacja jest dynamiczna, a kolejne regiony z godziny na godzinę donoszą o podnoszeniu się stanów rzek. W miejscowościach Głuchołazy i Lądek Zdrój (województwa opolskie i dolnośląskie) zarządzona ewakuację najbardziej zagrożonych regionów. Mieszkańcy proszeni są o pomoc w napełnianiu worków piaskiem, służby działają na pełnych obrotach, by nie dopuścić do sytuacji z 1997 roku, kiedy w Polsce mieliśmy do czynienia z powodzią tysiąclecia. Jak wygląda sytuacja w województwie lubuskim?

Ćwiczenia WOT dot. ochrony przeciwpowodziowej.

Warunki w województwie lubuskim

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla całej Polski w związku z ulewami i w konsekwencji wezbraniem rzek, podniesieniem stanu ich wód oraz podtopieniami. Obecnie (stan na godzinę 10:00) w całym województwie nie obowiązuje alert pogodowy związany z ulewnymi opadami. Ostrzeżenie obowiązuje jedynie dla powiatu wschowskiego (alert drugiego stopnia). Należy jednak pamiętać, że sytuacja jest dynamiczna, a sąsiednie województwo dolnośląskie znajduje się w trzecim, najwyższym stopniu ostrzeżenia pogodowego. Przez część województwa lubuskiego przepływa Odra, która może gwałtownie wezbrać, co z kolei skutkować może lokalnymi podtopieniami. Należy obserwować alerty pogodowe IMGW oraz stosować się do lokalnych zaleceń służb.

Niż genueński ma powodować ulewne opady do poniedziałku. Największa ich kumulacja ma przypaść na sobotę, noc z soboty na niedzielę oraz na samą niedzielę. W nocy w z niedzieli na poniedziałek sytuacja powinna się stabilizować, ale przez cały weekend obowiązywać będzie stan podwyższonej gotowości do podjęcia działań związanych ze skutkami ulew.

Tak na ulewy przygotowywali się mieszkańcy Odolanowa (Wielkopolska):