Ciekawostki

Obraz w Rokitnie jest znany na całym świecie. Historia lubuskiego sanktuarium [zdjęcia]

2025-02-06 14:49

Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie położone jest w malowniczym województwie lubuskim. Niewielu jednak wie jaka jest jego historia. To sakralne miejsce co roku odwiedzają tysiące wiernych. Niedawno zostało także docenione w Polsce. Szczegóły niżej.

Historia lubuskiego sanktuarium w Rokitnie

Historia parafii sięga XII wieku. Pierwszy kościółek z drewna powstał w 1333 r. Założony został przez biskupa poznańskiego Jana Doliwę. Ponad 40 lat później Rokitno zostało podarowane opatowi Mikołajowi i cystersom. W 1661 r. został własnością cystersów z Bledzewa. Dziesięć lat później drewniany kościółek został rozbudowany przez Jana Opalińskiego. Zmieniło się wówczas wiele. Nawa główna została poszerzona, a prezbiterium rozbudowane. Opaliński wprowadził także nowy ołtarz, który przystosowany był do obrazu Najświętszej Maryi Panny. W 1669 r. przywiózł Obraz do Rokitna. Podczas zmian zostały dobudowane także dwie wieże z przedsionkami. W późniejszych latach budowa nowego kościoła była skomplikowana. Dopiero w 1762 r. ukończono finalną budowlę. Od 2002 r. Kościół Matki Bożej Rokitniańskiej nosi tytuł bazyliki mniejszej. Obecnie jest także najważniejszym sanktuarium maryjnym w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. 

Zabytkowy kościół w Soninie

Cudowny Obraz w Rokitnie

Obraz Matki Bożej Rokitniańskiej nazywa się także Cierpliwie Słuchającą. Został namalowany z początkiem XVI w. na drewnie lipowym. Gdy w 1669 r. Opaliński przywiózł go do Rokitna, szybko stał się popularny i zyskał opinię cudownego. Wówczas biskup poznański powoał Komisję Tologiczną, która w 1670 r. uznała, że Obraz Matki Bożej Rokitniańskiej jest cudowny. Przedstawia on popiersie Matki Bożej na złoconym tle. Charakterystyczne dla tego dzieła jest odsłonięte ucho, które nawiązuje do słuchania wiernych. Włosy są okryte muślinowym welonem oraz nakryciem w kolorze niebieskim z żółtą podszewką. Obraz ma wymiary 40 cm wysokości oraz 27 cm szerokości.

Zielona Góra Radio ESKA Google News
Autor:

Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie

Wyjątkowe wyróżnienie lubuskiego sanktuarium

Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie co roku przyjmuje wiernych z Polski i zza granicy. Niedawno Sanktuarium w Rokitnie, z cudownym Obrazem, trafiło na listę kluczowych zabytków w Polsce. Dokładnie 20 listopada 2024 sanktuarium Matki Bożej Rokitniańskiej zostało uznane za pomnik historii. Na terenie naszego kraju jest ok. 800 sanktuariów maryjnych.

Odpusty parafialne w Rokitnie

W sanktuarium obchodzone są następujące odpusty:

  • 3 maja – Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
  • 18 czerwca – Matki Bożej Rokitniańskiej
  • pierwsza niedziela września – Narodzenie Najświętszej Maryi Panny
  • pierwsza niedziela października – Matki Bożej Różańcowej
QUIZ. Czy jesteś prawdziwym katolikiem? Test wiedzy dla katolików
Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego. Czy Adwent to czas poprzedzający Wielkanoc, a Wielki Post – Boże Narodzenie?