Papież Franciszek odbywa podróż w Indonezji
W przemówieniu wygłoszonym w czwartek, w meczecie Istiqlal przy placu Merdeka papież zwrócił uwagę na to, że konkurs na projekt świątyni, mieszczącej 120 tysięcy osób, wygrał chrześcijanin Friedricha Silaban. Jak dodał, świadczy to o tym, że w historii narodu Indonezji i jego kulturze meczet, podobnie jak inne miejsca kultu, „jest przestrzenią dialogu, wzajemnego szacunku, zgodnego współistnienia religii i różnych wrażliwości duchowych”.
„Jest to wielki dar, który powinniście pielęgnować każdego dnia, aby doświadczenie religijne było punktem odniesienia dla braterskiego i pokojowego społeczeństwa, a nigdy powodem do zamknięcia i niezgody”- apelował.
W ten sposób, stwierdził Franciszek, można przyczyniać się do budowania „otwartych społeczeństw, opartych na wzajemnym szacunku i wzajemnej miłości, zdolnych do wyeliminowania rygoryzmu, fundamentalizmu i ekstremizmu, które są zawsze niebezpieczne i nigdy nie mogą być usprawiedliwione”.
Polecany artykuł:
Spotkanie międzyreligijne i podpisanie deklaracji przez papieża i wielkiego imama odbyło się przy meczecie w namiocie w kolorach indonezyjskiej flagi - czerwonym i białym.
Indonezja gości papieża Franciszka
W Dżakarcie, mieście klaksonów, ulicznego chaosu, hałasu i rekordowego smogu, dużym wyzwaniem jest organizacja przejazdu papieskiego orszaku i pojazdów z wysłannikami mediów. Kolumna przebija się z trudem przez wielopasmowe arterie, zablokowane przez tysiące samochodów i skuterów. W dziesięciomilionowej stolicy o wizycie papieża przypominają watykańskie flagi na trasie jego przejazdu oraz jego zdjęcia wyświetlane na wielkich telebimach na placach między kolejnymi reklamami.
W czwartkowe popołudnie dziesiątki tysięcy wiernych z całej Indonezji przybędą na papieską mszę na stołecznym stadionie. Kilka tysięcy ludzi zajmie miejsca na pobliskim mniejszym obiekcie.
To będzie największe spotkanie Franciszka z przedstawicielami mniejszości katolickiej kraju liczącej 8 milionów wiernych.