Przestępstwa w Polsce według podziału administracyjnego
Przestępstwa w Polsce to nadal problem, z którym funkcjonariusze policji wciąż się zmagają. Finał niektórych z nich jest w sądzie i z długą odsiadką. Gdy spojrzy się na statystki można złapać się za głowę, ale warto pamiętać, które z przestępstw są faktycznie brane w takich zestawieniach.
Dane dotyczące przestępstw według podziału administracyjnego kraju, nie zawierają czynów karalnych osób nieletnich. Dane nie uwzględniają również rejestracji z postępowań przygotowawczych prowadzonych przez prokuraturę we własnym zakresie - wyjaśniał PAP insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy komendanta głównego policji.
Portal Samorządowy zwraca uwagę, że "miasta z największą liczbą przestępstw nie zawsze pokrywają się z listą najniebezpieczniejszych miast w Polsce, przygotowaną na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego". Wyjątek stanowią Mysłowice.
To tu było najwięcej przestępstw w Polsce
W tych polskich miastach strach wychodzić na ulicach. To tu było najwięcej przestępstw w 2022 r.:
- Warszawa - 55 tys.611 stwierdzonych przestępstw
- Mysłowice 25 tys. 816 przypadków
- Wrocław 23 tys. 444 stwierdzonych przestępstw
Dla porównania w innych miastach, w tym wojewódzkich przestępstw było o wiele mniej. W Łodzi było ich 15 tys. 642, w Gdańsku 15 tys. 464, a w Poznaniu 15 tys. 331 przestępstwa. Czy w Zielonej Górze jest bezpiecznie?
Przestępstwa w Zielonej Górze. Czy jest tu bezpiecznie?
Zielona Góra to jedno z dwóch miast wojewódzkich. Niestety w tym zestawieniu zajmuje niechlubne pierwsze miejsce wśród lubuskich miast. Lepiej w rankingu wypada Gorzów Wielopolski z wynikiem 3 tys. 802. W Zielonej Górze funkcjonariusze policji mają ręce pełne roboty, w 2022 r. było tutaj aż 3 tys. 961 przestępstw.