Lekcja w szkole

i

Autor: fot. Canva

EDUKACJA

Religia w szkołach nie będzie najważniejsza. Od września spore zmiany w polskich placówkach

2024-06-19 11:55

Wraz ze zmianą władzy nastąpią również spore zmiany w zakresie polskiej edukacji. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiada wdrożenie ich już od najbliższego roku szkolnego, czyli od września. Szykuje się prawdziwa rewolucja, przede wszystkim w kwestii religii. Wychowanie ukierunkowane na rozwój duchowy zejdzie na dalszy plan.

Wiara chrześcijańska na piedestale w polskich szkołach

Do tej pory wychowanie w duchu chrześcijaństwa było jednym z głównych założeń polskich szkół. To właśnie na religię kładziono ogromny nacisk, a religijne symbole, takie jak na przykład krzyże, wisiały praktycznie w każdej sali lekcyjnej.

Taki kierunek edukacji nie każdemu odpowiadał. Zważywszy na to, że coraz więcej osób odchodzi od Kościoła, pojawiało się też coraz więcej głosów domagających się zmian. I właśnie takie zmiany nadchodzą coraz większymi krokami.

Mniej religii w polskich szkołach. To przełomowe zmiany

Zgodnie z nowymi założeniami, od września nacisk na wychowanie w duchu chrześcijaństwa ma być dużo mniejszy. Decyzją minister Barbary Nowackiej, wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego zmniejszy się ilość godzin lekcji religii — zostaną one ograniczone do jednej godziny tygodniowo.

Co więcej, oceny z religii czy też z etyki nie będą już wliczane do średniej ocen końcowych na świadectwie. To oczywiście nie oznacza całkowitego odejścia od wartości chrześcijańskich, bo, jak zapewnia minister, religia wciąż jest istotnym elementem rozwoju.

W Europie Kościół Rzymskokatolicki jest podwaliną i religia chrześcijańska jest podwaliną pod naszą kulturę. Nie zrozumiemy literatury, historii bez zrozumienia roli Kościoła, która jest historycznie bardzo istotna — przyznała Barbara Nowacka.

Podobne ograniczenia w zakresie religii mają obowiązywać nie tylko w szkołach, ale również w przedszkolach.

Nie religia, a zdrowie będzie najważniejsze

Zgodnie z założeniami MEN od września to nie religia ma być głównym nurtem polskiej edukacji. Największy nacisk ma być stawiany na zdrowie, zarówno w kontekście fizycznym jak i psychicznym.Potrzeby duchowe mają być zaspokajane przede wszystkim w odniesieniu do edukacji patriotycznej.

Zobacz też: Tak wygląda wnętrze Kościoła Palmariańskiego

Quiz. Matura z matematyki. Sprawdź, czy zdasz!

Pytanie 1 z 10
Liczba log9 27 + log9 3 jest równa
Sławomir Mentzen – najmocniejsze pytania widzów: likwidacja ZUS, aborcja, religia w szkołach, dostęp do broni, rewolucja w emeryturach