Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze

i

Autor: pixabay.com; lubuskie.pl

Zdrowie

Rośnie liczba urodzeń w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze. W czerwcu 2023 r. padł rekord

2023-07-28 10:35

Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze prężnie działa od grudnia 2022 r. A już w pierwszym półroczu 2023 r. odnotowano kilkaset urodzeń. Ile dzieci urodziło się w czerwcu 2023? Dane są zaskakujące.

Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze. Otwarcie

Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze zostało oficjalnie otwarte 12 grudnia 2022 r. Placówka pełniła poprzednio funkcję szpitala tymczasowego leczącego pacjentów z COVID-19. Natomiast 14 marca 2023 r. centrum nadano imię Zbysława Kopyścia, wybitnego pediatry, autora „Kompendium zespołów i rzadkich chorób dziecięcych”.

W Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze znajduje się Kliniczny Oddział Położniczo-Ginekologiczny, który składa się m.in. z dwóch sal do cięć cesarskich oraz 4-stanowiskowego traktu porodowego. Zielonogórska placówka dysponuje 150 łóżkami. Jest też dobra wiadomość dla rodziców małych pacjentów. Otóż mogą oni także w komfortowych warunkach przebywać przy swoich dzieciach. Jak informuje zielonogórski szpital, są przygotowane specjalne rozkładane fotele, które mogą służyć do siedzenia i do spania.

Rekord urodzeń w Zielonej Górze. Centrum Zdrowia Matki i Dziecka ma się czym chwalić

Jak poinformował Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze w czerwcu 2023 r. w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze odnotowano 156 urodzeń. Natomiast w pierwszym półroczu 2023 r. urodziło się tu już blisko 800 dzieci. Dla porównania w 2022 r. w tym samym okresie było to zaledwie 112 dzieci.

"Cieszy nas to niezmiernie, ponieważ wszędzie dookoła, a także w kraju, oddziały notują spadki urodzeń, a u nas miesiąc w miesiąc jest wzrost" - powiedział lek. Jerzy Hołowczyc, zastępca kierownika Klinicznego Oddziału Położniczo-Ginekologicznego.

Budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze. Koszty

Dotacja ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020 wynosiła 94 mln zł, a wkład własny województwa lubuskiego to blisko 28 mln zł. Dodatkowe dofinansowanie – 47,5 mln złotych, głównie ze środków unijnych i budżetu województwa – trafiło na wyposażenie placówki - czytamy w komunikacie przedstawionym przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

Sonda
Jak oceniasz poziom opieki na porodówkach w polskich szpitalach?