Zielona Góra ma kilkuset letnią historię
Przypomnijmy, że Zielona Góra została założona w XIII w. Prawa miejskie natomiast uzyskała w 1323 r. Niedawno miasto obchodziło 700. i 800-lecie. To doby moment na zwrócenie uwagi na nazwę Zielonej Góry. To miasto, które znajduje się na terenie województwa lubuskiego jest największe pod względem powierzchni, która wynosi 278,27 km2. W 2022 r. mieszkało tu łącznie ponad 139 tys. mieszkańców.
Zielona Góra wcześniej nosiła inne nazwy
Zielona Góra położona jest w zachodniej części Polski. Jednak kulturowo i historycznie jest częścią Dolnego Śląska. Przez wiele lat, od 1950 do 1998 było stolicą woj. zielonogórskiego. Chociaż nie ma już tego podziału, to były największe miasta województwa zielonogórskiego.
Historycznie nazwa miasta Zielona Góra widniała pod różnymi nazwami. Historyczne dokumenty wskazują, że ta nazwa była używana już powszechnie w średniowieczu. Podczas zaboru używano jej po niemiecku było to Grünberg in Schlesien. Po polsku Zielona Góra, a po łacinie natomiast Thalloris, Prasia Elysiorum. W 1945 używano przejściowo formy Zielonogóra. A od 1946 r. używa się rozłącznej nazwy miasta.
Skąd nazwa Zielona Góra? To jest prostsze niż myślisz
Zielona Góra geograficznie umiejscowiona jest w charakterystycznej okolicy. Wybierając się na spacer po mieście, trzeba mieć dobrą kondycję, ponieważ w pewnych momentach pagórki i górki mogą być wielkim wyzwaniem. Skąd nazwa Zielona Góra? A to właśnie przez ukształtowanie terenu. "Zielona" odnosi się do lasów, zieleni i roślinności, które znajdują się w mieście. "Góra" to nawiązanie do pagórków, na których powierzchnia miasta się rozciąga.