Ratusz w Zielonej Górze

i

Autor: H.S

Ciekawostki

Skąd wzięła się nazwa miasta Zielona Góra? W tle głębokie zakorzenienie w średniowieczu

Zielona Góra to największe miasto województwa lubuskiego pod względem powierzchni i jest także jedną z dwóch stolic regionu. Skąd się wzięła nazwa miasta Zielona Góra? Początki osady, a później miasta sięgają średniowiecza. Na terenie miasta wciąż zabytki wspominają panowanie czarownic.

Zielona Góra ma kilkuset letnią historię

Przypomnijmy, że Zielona Góra została założona w XIII w. Prawa miejskie natomiast uzyskała w 1323 r. Niedawno miasto obchodziło 700. i 800-lecie. To doby moment na zwrócenie uwagi na nazwę Zielonej Góry. To miasto, które znajduje się na terenie województwa lubuskiego jest największe pod względem powierzchni, która wynosi 278,27 km2. W 2022 r. mieszkało tu łącznie ponad 139 tys. mieszkańców.

Przełomowe zmiany w centrum Warszawy. Zamiast betonu nowa zieleń

Zielona Góra wcześniej nosiła inne nazwy

Zielona Góra położona jest w zachodniej części Polski. Jednak kulturowo i historycznie jest częścią Dolnego Śląska. Przez wiele lat, od 1950 do 1998 było stolicą woj. zielonogórskiego. Chociaż nie ma już tego podziału, to były największe miasta województwa zielonogórskiego

Historycznie nazwa miasta Zielona Góra widniała pod różnymi nazwami. Historyczne dokumenty wskazują, że ta nazwa była używana już powszechnie w średniowieczu. Podczas zaboru używano jej po niemiecku było to Grünberg in Schlesien. Po polsku Zielona Góra, a po łacinie natomiast Thalloris, Prasia Elysiorum. W 1945 używano przejściowo formy Zielonogóra. A od 1946 r. używa się rozłącznej nazwy miasta.

Skąd nazwa Zielona Góra? To jest prostsze niż myślisz

Zielona Góra geograficznie umiejscowiona jest w charakterystycznej okolicy. Wybierając się na spacer po mieście, trzeba mieć dobrą kondycję, ponieważ w pewnych momentach pagórki i górki mogą być wielkim wyzwaniem. Skąd nazwa Zielona Góra? A to właśnie przez ukształtowanie terenu. "Zielona" odnosi się do lasów, zieleni i roślinności, które znajdują się w mieście. "Góra" to nawiązanie do pagórków, na których powierzchnia miasta się rozciąga.

Czy rozpoznasz lubuskie miasto tylko na podstawie zdjęcia? Test dla spostrzegawczych

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego. W jakiej miejscowości znajduje się w ten obiekt?
Winobranie 2023. Tak wygląda Zielona Góra przed startem Największego Święta Wina w Polsce

10 najważniejszych liczb dla Zielonej Góry. O tym mogłeś nie wiedzieć