Styczniowy strajk w Niemczech. Dlaczego strajkują w Niemczech?
W sobotę, 6 stycznia inny portal - Focus Online poinformował na swoich łamach, że Niemieckie Stowarzyszenie Rolników (DBV), Federalne Stowarzyszenie Transportu Towarowego i Logistyki (BGL), Niemiecki Związek Maszynistów (GDL) oraz związek Verdi w handlu zapowiadają strajki w styczniu 2024 r. Konsumenci powinni być przygotowani na ograniczenia, a podróżni uzbroić się w cierpliwość, ponieważ drogi będą zablokowane.
Członkowie DBV planują od 8 stycznia protesty w odpowiedzi na plany oszczędnościowe rządu federalnego, który zresztą ostatnio poszedł na ustępstwa. Jak wskazuje PAP "Do strajku mogą dołączyć także transportowcy ze związku BGL. Rzecznik zarządu BGL Dirk Engelhardt skarży się m.in. na "wzrost opłat za przejazd ciężarówkami o 83 procent w środku kryzysu". Sytuacja nie będzie sprzyjać także na granicy. Wjazdy na autostrady także mogą być zablokowane. To jednak nie wszystko.
Stowarzyszenie Rolników chce w przyszłym tygodniu zademonstrować przeciwko polityce rolnej rządu federalnego. Planowane są m.in. demonstracje i konwoje traktorów. W czwartkowy wieczór, (dop. red.) 4 stycznia 2024 r., doszło do zamieszania, podczas którego rolnicy na wybrzeżu Morza Północnego zablokowali przystań promową i uniemożliwili ministrowi gospodarki Robertowi Habeckowi zejście na brzeg - czytamy na łamach portalu Focus Online.
W Niemczech odbędą się strajki. W poszczególnych krajach związkowych już zaplanowane są akcje protestacyjne. Gdzie będzie paraliż w Niemczech?
- Brandenburgia. Jak poinformowała brandenburska policja na swojej stornie internetowej na 8 stycznia zaplanowano wiele spotkań oraz blokad. Należy spodziewać się ogromnych utrudnień i ograniczeń w ruchu drogowym w m.in. Cottbus oraz na wjazdach na autostrady np. A24.
- Badenia-Wirtembergia. W okolicach miasta Ulm rolnicy w poniedziałek, 8 stycznia chcą jeździć i protestować autostradami A7 i A8. Do Ravensberga zapowiedziano, że ma przyjechać ok. 1 tys. traktorów.
- Meklemburgia-Pomorze Przednie. Strajkujący planują przeprowadzić protesty przy ponad 50 wjazdach na autostrady. W poniedziałek, 8 stycznia między godz. 7:00 a 11:00 połowa dróg dojazdowych powinna być zablokowana na dwie godziny na terenie landu.
- Saksonia-Anhalt. Na poniedziałek, 8 stycznia zaplanowano dwa rajdy traktorowe w Magdeburgu i Halle. Nie potwierdzono ilu strajkujących ma się pojawić.
- Saksonia.8 stycznia rolnicy chcą swoimi ciągnikami zablokować zjazdy z autostrad A4 (między Görlitz a Dreznem) oraz A17 (Drezno do granicy z Czechami).
- Bawaria. Stowarzyszenie Bawarskich Rolników zgłosiło ok. 20 protestów. Odbędą się one m.in. w Monachium, Bayreuth i Bambergu.
- Brema. Na początku tygodnia protestów planowany jest rajd traktorów w mieście. Oczekuje się, że przyjedzie około 1000 rolników z Dolnej Saksonii i Bremy. Podobnie jak w Bremie, także w Hamburgu planowany jest zlot traktorów. Ok. 900 rolników ma przyjechać do Hamburga i tam odbyć protest.
- Hesja. W Wiesbaden, na poniedziałek 8 stycznia od godz. 12:00 oczekuje się, że przyjedzie tam od 500 do 800 ciągników.
- Nadrenia Północna-Westfalia. Większe zgromadzenia planowane są w kilku miastach m.in. w Kolonii, Bonn, Dortmundzie, Akwizgranie i Düsseldorfie. Ponadto w poniedziałek, 8 stycznia od rana zostanie zablokowany wjazd na autostradzie A4 w pobliżu Düren (pomiędzy Merzenich oraz Langerwehe).
- Nadrenia-Palatynat. Jak poinfomrował „Bild”, w Nadrenii-Palatynacie strakujący planują zamknąć wszystkie wjazdy i stopniowo przenosić się na A3, A48, A60 i A61. Oznacza to, że łącznie zamkniętych zostanie 150 kilometrów autostrad.
O dalszych informacjach w tej sprawie będziemy informować na bieżąco. Planowane są także protesty na niemieckiej kolei, jednak nie podano dokładnych dat strajku.