Protesty rolników w Hiszpanii

i

Autor: PAP/EPA/David Borrat

PROTESTY

Szturm rolników na hiszpański parlament! Policjanci użyli siły

2024-03-07 16:02

Funkcjonariusze hiszpańskiej policji musieli użyć siły, aby udaremnić podjęty w czwartek rano (07.03) szturm strajkujących rolników na siedzibę parlamentu wspólnoty autonomicznej Nawarry w Pampelunie, na północy kraju. Protesty nie ustają.

Policja broni parlamentu w Hiszpanii. Rolnicy starli się z funkcjonariuszami

Jak podały lokalne służby bezpieczeństwa, dostępu do parlamentu broni kilkuset policjantów, którzy otoczyli budynek, w którym w czwartkowe popołudnie odbywa się debata nad polityką rolną oraz budżetem regionalnego rządu.

Przed południem policja użyła pałek, aby powstrzymać napierających na drzwi regionalnego parlamentu manifestantów. Część z nich wdała się w bijatykę ze służbami porządkowymi.

Protestujący rolnicy, którzy w czwartek zablokowali traktorami centrum Pampeluny, otrzymali od lokalnych władz zapewnienie, że na sesję parlamentu wpuszczona zostanie kilkuosobowa delegacja strajkujących.

Protesty rolników w całej Hiszpanii

W czwartek największe protesty rolnicze na hiszpańskich drogach prowadzone są w Andaluzji, na południu kraju. Blokady na kilku trasach szybkiego ruchu sparaliżowały dojazd do Malagi.

W prowadzonych od 6 lutego strajku hiszpańskich rolników kilkakrotnie już dochodziło do starć demonstrantów ze służbami policyjnymi. W sumie zatrzymano już ponad 70 manifestantów.

Głównymi postulatami strajkujących rolników są zmiany przepisów ograniczające biurokrację podczas wnioskowania o dotacje unijne, dopłaty do paliwa rolniczego, wsparcie w nawadnianiu pól, a także zaostrzenie wymogów fitosanitarnych dla produktów spoza UE, szczególnie z Maroka.

Zdaniem protestujących Komisja Europejska w zbyt małym stopniu działa na rzecz zwiększenia konkurencyjności producentów rolnych z Unii Europejskiej. Twierdzą oni, że władze unijne szkodzą europejskiemu rolnictwu poprzez realizację polityki tzw. Zielonego Ładu, która ma poprzez szereg przepisów umożliwić UE osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Zmiany te polegają m.in. na redukcji stosowania pestycydów i nawozów.

Rolnicy protestują w wielu europejskich krajach. Wyjechali także na polskie drogi

Sonda
Czy popierasz strajk rolników?
Pijany rolnik na traktorze zaorał samochody