Nowelizacja ustawy o świadczeniach zdrowotnych
Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało projekt ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Nowelizacja to "dopasowanie systemu szpitalnego do struktury demograficznej i rzeczywistych potrzeb ludności". Ustalono kryterium, które będzie zaważać na istnieniu placówki w danym województwie. Jak informuje resort zdrowia w danym oddziale liczba odebranych porodów nie może być mniejsza niż 400 rocznie, co daje ok. 1 poród dziennie lub więcej. W innym wypadku dany oddział zostanie zlikwidowany z powiatu. Mowa jest także o drugim istotnym kryteriów, czyli 60 proc. udziału zabiegów.
Liczba porodów spada
Związek Powiatów Polskich zwrócił uwagę na fakt, że liczba porodów z roku na rok w Polsce spada. Likwidacja oddziałów ginekologiczno-położniczych może niekorzystanie wpłynąć na tę tendencję. Jak podał Portal Samorządowy w 2017 r. urodziło się 393 tys. dzieci, w 2019 r. 366 tys., a w 2023 r. 266 tys.
Lubuskie porodówki znikną z mapy
Związek Powiatów Polski sporządził listę porodówek, które nie spełnią wyżej wspomnianych kryteriów. Co oznacza, że zostaną wygaszone, a ciężarne kobiety będą miały kilkadziesiąt kilometrów do kolejnej placówki, która je przyjmie. W sumie na liście znalazło się 172 powiaty. Warto zaznaczyć, że w Polsce jest w sumie 314 powiatów. Wynika z tego, że ponad połowa z nich nie będzie miała na swoim terenie oddziału ginekologiczno-położniczego. Te porodówki w Wielkopolsce mogą zniknąć. Jak sprawdziliśmy na tej liście są także powiaty z takich województw jak m.in. dolnośląskiego, pomorskiego czy zachodniopomorskiego. W Lubuskiem może zostać zlikwidowanych aż osiem porodówek. Poniżej lista powiatów, gdzie nie są spełnione kryteria według ZPP.
Powiaty w Lubuskiem, które mogą być bez oddziałów ginekologiczno-położniczych:
- powiat sulęciński
- powiat wschowski
- powiat słubicki
- powiat strzelecko-drezdenecki
- powiat krośnieński
- powiat świebodziński
- powiat międzyrzecki
- powiat żagański