Co to jest tężnia solankowa?
Tężnie solankowe to drewniane budowle, które pokryte są gałązkami tarniny lub brzozy. Podstawą tężni są wielkie bale wbite w ziemię. W środku tężni znajduje się specjalne urządzenie do pompowania wody. Właśnie ono rozprowadza solankę po wiciach, co powoduje z kolei wytwarzanie w powietrzu aerozolu bogatego w mikroelementy. Jest to przede wszystkim jod, a także wapń, magnez, brom, potas, żelazo oraz sód. Oddychanie powietrzem wokół tężni solankowej porównywalne jest oddychania nad morzem. Warto pamiętać, że solanka zawiera mniej zanieczyszczeń niż woda morska.
Tężnia solankowa w Sławie. Gdzie jest tężnia w Sławie?
Tężnia solankowa w Sławie znajduje się na Placu Pamięci. Okoliczni mieszkańcy jak i turyści mogą skorzystać z prozdrowotnych funkcji tężni solankowej. Urządzenie do pompowania wody znajdujące się w Sławie jak poinformowano w mediach społecznościowych na jednym z profilów gminy zostało wyposażone w nowoczesne instalacje i zbudowana zgodnie z najwyższymi standardami. Tężnia wykonana jest z drewna sosnowego o wymiarze 8 m x 2,3 m.
Tężnia solankowa w Sławie powstała w 2021 r. i kosztowała ok. 150 tys. zł, z czego 53 tys. zł pochodzi z dofinansowania w ramach programu „Lubuska Baza Turystyczna”. Pozostałą część pokryła z budżetu własnego Gmina Sława.
Polecany artykuł:
Kto powinien korzystać z tężni?
Z tężni solankowej przede wszystkim powinny korzystać osoby, które mają problemy z drogami oddechowymi. Inhalacje solankowe wspomagają profilaktykę. Poniżej znajduje się lista wskazań do korzystania z tężni:
- nieżyt górnych dróg oddechowych,
- zapalenie oskrzeli oraz zatok,
- rozedma, pylica płuc i astma oskrzelowa,
- niedoczynność tarczycy,
- nerwica wegetatywna,
- stres,
- ogólne wyczerpanie,
- stany wyczerpania głosowego,
- alergiczne choroby górnych dróg oddechowych,
- nadciśnienie tętnicze.
Kto nie powinien korzystać z tężni?
Niestety nie każdy może korzystać z tężni solankowej. Osoby zmagające się tymi schorzeniami powinny unikać inhalacji przy tężni solankowej. Do przeciwwskazań do korzystania z tężni zalicza się:
- ostre stany zapalne dróg oddechowych,
- nadczynność tarczycy,
- uczulenie i nadwrażliwość na składniki solanki, zwłaszcza jod lub brom,
- niewydolność naczyń wieńcowych,
- choroby nowotworowe.