uczniowie

i

Autor: StockSnap/pixabay.com

młodzież

To okazja do integracji młodzieży z Polski i Ukrainy

2025-01-27 12:13

Projekt realizuje we współpracy z II Liceum Ogólnokształcącym w Zielonej Górze, Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct.

"Solidarni z Ukrainą" - taki tytuł nosi projekt realizowany przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct w Zielonej Górze, a dofinansowany ze środków Komisji Europejskiej. Jest to projekt adresowany do młodzieży szkół średnich. Całość we współpracy z II Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Ekologicznych im. Unii Europejskiej w Zielonej Górze.

Ta szkoła została wybrana do tego projektu nie przypadkowo, bo to jest jedyna w Zielonej Górze szkoła, w której od tego roku (szkolnego - red.), decyzją właśnie Urzędu miasta, została stworzona specjalna klasa pierwsza, tak zwana klasa adaptacyjna, do której zostają zapisani właśnie uczniowie z Ukrainy, ale nie tylko, obcokrajowcy, którzy przybywają z różnych powodów do Zielonej Góry - mówi Monika Kujawska - Marszałek, koordynatorka Punktu Europe Direct w Zielonej Górze.

Młodzież często boryka się z różnego rodzaju trudności.

Są różnice w systemie edukacji, jest bariera często językowa, i ta młodzież potrzebuje takiego dodatkowego wsparcia - dodaje Monika Kujawska - Marszałek.

Klasa pierwsza adaptacyjna ma swój indywidualny tok nauczania, uczniowie mają nauczycieli wspierających i w łagodny sposób są wdrażani w rytm pracy polskiej szkoły. Punkt Europe Direct realizuje w klasie działania integracyjne, wszystko po to, by młodzież z zagranicy dobrze poczuła się w nowej szkole, i by uczniowie z Polski również mogli bardziej zintegrować się z nowymi uczniami.

Te działania to szereg różnych warsztatów - warsztatów europejskich, przybliżających podstawy funkcjonowania Unii Europejskiej, ale też kulturę krajów członkowskich.

Chcemy też młodzieży z Ukrainy przybliżyć kulturę polską, a Polakom kulturę Ukrainy, bo jeśli młodzież, zresztą dorośli tak samo, pozna tradycję kraju sąsiada, no to ta przyjaźń jest wtedy, i te relacje są takie łatwiejsze - dodaje Monika Kujawska - Marszałek.

W ramach projektu zaplanowane są jeszcze warsztaty kulinarne, językowa gra miejska, ponadto zajęcia dotyczące dobrostanu psychicznego z elementami jogi, ćwiczeń oddechowych, relaksacji czy spacery z kijkami.

Projekt rozpoczął się w listopadzie, potrwa do marca tego roku.