Lubuskie jeziorami stoi
W województwie lubuskim jest wiele atrakcji przyrodniczych. Na przykład to tutaj znajduje się przepiękne miejsce z odznaczeniem UNESCO blisko granicy polsko-niemieckiej. To nie wszystko czym województwo przyciąga turystów. W rzeczywistości na terenie województwa lubuskiego znajduje się około 600 jezior. A ich powierzchnia to ponad 13 tys. metrów kwadratowych. Lubuskie Mazury, czyli nie tylko jeziora i rezerwaty przyrody.
Fani pięknych zdjęć zapewne znają to romantyczne miejsce w Lubuskiem! To jezioro w kształcie serca przyciąga zakochanych. Z lotu ptaka uchwycenie tego kształtu to prawdziwa gratka. Jednak nie należy pamiętać, że są także miejsca, które są objęte ochroną. Wśród nich jest jezioro Czarne, w gminie Świebodzin.
Na terenie gminy Świebodzin znajduje się miejsce, w którym obowiązuje strefa ciszy. A dokładniej jezioro Czarne jest na obszarze chronionego krajobrazu o nazwie Rynna Ołoboku i Paklicy. Jak czytamy na stronie internetowej Nadleśnictwa Świebodzin ten obszar ma powierzchnię 20 505 ha. Celem ochrony jest zachowanie korytarza ekologicznego oraz leśno-polno-jeziornej mozaiki krajobrazowej. Nazewnictwo tego jeziora jest różne. Według niektórych jest nazywane jako Czarny Dół lub Białe. Zobacz przepiękne zdjęcia jeziora Czarnego, w naszej galerii poniżej. Jakie obowiązują tam zakazy?
Jak podaje Nadleśnictwo Świebodzin na terenie obszarów chronionego krajobrazu obowiązują zakazy:
- zabijania dziko występujących zwierząt, niszczenia ich nor, lęgowisk, innych schronień i miejsc rozrodu oraz tarlisk;
- realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko;
- likwidowania i niszczenia zadrzewień śródpolnych, przydrożnych i nadwodnych;
- dokonywania zmian stosunków wodnych, jeżeli służą innym celom niż ochrona przyrody i zrównoważone wykorzystanie użytków rolnych i leśnych oraz gospodarki rybackiej;
- likwidowania i zasypywania zbiorników, przekształcania zbiorników wodnych, starorzeczy oraz obszarów wodno-błotnych;
- lokalizowania obiektów budowlanych i instalowania nowych urządzeń i inwestycji szkodliwych dla środowiska lub trwale narzucających walory krajobrazowe.
To piękne miejsce możesz tylko oglądać na zdjęciach. Jezioro Czarne jest chronione! Dlaczego?