Incydent wyborczy w Lubuskiem
Od godz. 7:00 Polacy ruszyli do lokali wyborczych, żeby oddać swój głos. Zielonogórska policja otrzymała do godz. 17:00 kilka informacji o złamaniu ciszy wyborczej. Jak się jednak okazało po dokładnym sprawdzeniu tych zgłoszeń, nie miały one miejsca w dniu wyborów, lecz dzień wcześniej.
Jak na razie doszło tylko do jednego znaczącego incydentu w powiecie zielonogórskim, kiedy to faktycznie zielonogórska policja musiała podjąć czynności. Co dokładnie się stało?
W jednym z lokali wyborczych w powiecie zielonogórskim doszło do incydentu wyborczego. Jeden z głosujących odebrał swoje karty do głosowania, jednak nie miał zamiaru oddać swojego głosu w wyborach parlamentarnych 2023. Postanowił, że wyjdzie z lokalu wraz z kartami do głosowania.
Było zgłoszenie z jednej komisji wyborczej, że mężczyzna wyniósł kartę do głosowania z lokalu wyborczego. Do zdarzenia doszło w powiecie zielonogórskim - przekazała dla eska.pl, w niedzielę 15 października po południu, podinspektor Małgorzata Stanisławska, Rzecznik Prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Zielonej Górze.
Wybory 2023. Co grozi za naruszenie przy przebiegu wyborów?
Kodeks karny w art. 248 jasno określa konsekwencje za naruszenie przy przebiegu wyborów. Czytamy "Kto w związku z wyborami do Sejmu, do Senatu, wyborem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wyborami do Parlamentu Europejskiego, wyborami organów samorządu terytorialnego lub referendum:
- sporządza listę kandydujących lub głosujących, z pominięciem uprawnionych lub wpisaniem nieuprawnionych,
- używa podstępu celem nieprawidłowego sporządzenia listy kandydujących lub głosujących, protokołów lub innych dokumentów wyborczych albo referendalnych,
- niszczy, uszkadza, ukrywa, przerabia lub podrabia protokoły lub inne dokumenty wyborcze albo referendalne,
- dopuszcza się nadużycia lub dopuszcza do nadużycia przy przyjmowaniu lub obliczaniu głosów,
- odstępuje innej osobie przed zakończeniem głosowania niewykorzystaną kartę do głosowania lub pozyskuje od innej osoby w celu wykorzystania w głosowaniu niewykorzystaną kartę do głosowania,
- dopuszcza się nadużycia w sporządzaniu list z podpisami obywateli zgłaszających kandydatów w wyborach lub inicjujących referendum
- - podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.