Technologia 3D w medycynie. Pacjentce z Zielonej Góry uratowano biodro
Pacjentka zmagała się z obluzowaną panewką stawu biodrowego z rozległym ubytkiem tkanki kostnej i wytworzeniem pseudoguza. Niestety miednica kobiety była zniszczona do tego stopnia, że doszło do złamania w okolicy stawu biodrowego i protruzji, czyli przemieszczenia głowy protezy, którą pacjentka miała wszczepioną wcześniej, do wnętrza miednicy. Zdaniem lekarzy, nie pozwalało to na zastosowanie standardowych implantów, rekonstrukcję i zespolenie złamania miednicy – wyjaśnia prof. Daniel Kotrych.
Niedawno także w Gorzowie Wielkopolskim udało się przeprowadzić również u jednej z pacjentek ryzykowną operację kardiochirurgiczną.
Polecany artykuł:
Niezbędny był skomplikowany zabieg, który pozwoliłby kobiecie wrócić do sprawności. W zielonogórskim szpitalu przeprowadzono operację wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego. Tytanowy implant w technologii 3D, najnowocześniejszy na świecie, na specjalne zamówienie lekarzy i pod ich kontrolą, wykonała firma z Hamburga. Cały proces stworzenia tej technologii implantu na miarę ubytku trwał około 8 tygodni. Koszt wykonania protezy to ponad 200 tys. złotych.
Polecany artykuł:
Była to operacja o najwyższym stopniu zaawansowania medycyny na obecnym jej etapie rozwoju, a przede wszystkim dająca nadzieję chorej pacjentce na powrót do sprawności – podkreśla dr hab. n. med. Daniel Kotrych, prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Zabieg w Zielonej Górze z happy endem
Operacja wiązała się z ogromnym zagrożeniem. Całe szczęście wszystko zakończyło się dobrze. Zabieg umożliwił przede wszystkim uniknięcie amputacji z wyłuszczeniem stawu biodrowego oraz powrót pacjentki do sprawności.
Pacjentce życzymy szybkiego powrotu do zdrowia. Lekarzom gratulujemy wykonania tego zabiegu.
Jeżeli byliście świadkami wypadku bądź niepokojącego zdarzenia w regionie - pożaru, stłuczki itd., dajcie nam znać! Ostrzeżemy innych i ułatwimy komunikację. Zapraszamy również w razie jakichkolwiek problemów/pytań. Czekamy na naszym Facebooku!