Nowości na Winobraniu 2024
Organizatorzy tegorocznego Winobrania w Zielonej Górze zdradzili, że na uczestników jak i samych mieszkańców czekają nowości. Nie będzie przekazania kluczy do miast Bachusowi. Pojawi się większa liczba winiarzy. W sumie będzie aż 195 stoisk, 35 ogródków i 42 winnice.
"Na pewno nowością jest to, że udało się zaprosić większą ilość winiarzy, bo mi chodziło najbardziej o promocję wina, bo wino to jest końcowy etap - ten trunek. Wino to też przede wszystkim architektura, kultura, melodia, spotkania, rekreacja. To jest wyeksponowane na tym winobraniu. Troszeczkę zmieni się kolorystyka. Ta scena mała ma tą plejadę artystów bardzo różnorodną. Chciałem, żeby młodzież miała też duży udział w tym winobraniu. Ten tydzień czasu od 7 do 15 września jestem do dyspozycji zielonogórzan, będę z nimi, będę z winiarzami. Będę na starówce i koncertach" - powiedział dla Eska Zielona Góra News, Marcin Pabierowski, prezydent Zielonej Góry.
Winobranie - Dni Zielonej Góry
Winobranie wpisało się w historię Zielonej Góry. Rada miasta ogłosiła, że obchody Dni Zielonej Góry rozpoczną się od 1842 r. Wedle tradycji pierwszy lub drugi tydzień września zarezerwowany jest dla Winobrania. Wydarzenie trwa przez 9 dni i przyciąga tysiące turystów. Podczas Winobrania można skorzystać z wielu atrakcji, są to m.in. degustacje win, koncerty artystów, lunapark, targ staroci. Zwieńczeniem Winobrania jest odbywający się w sobotę Korowód Winobraniowy. Za jego organizację odpowiada głównie Teatr Lubuski. Ulicami Zielonej Góry przechodzą przebrani aktorzy i mieszkańcy miasta, wśród nich nie brakuje najmłodszych uczniów czy przedstawicieli firm.
Zielona Góra Winobraniem stoi
Prezydent Zielonej Góry, chce aby o Winobraniu wiedział każdy.
"Winobranie to jest podstawa, jeśli chodzi o imprezę kulturalną w mieście Zielona Góra. Promuje nie tylko miasto, ale także województwo lubuskie. Chcę, żeby Zielona Góra była widoczna na tej mapie kulturalnej, na tej mapie imprezowej w skali kraju. Przede wszystkim promocja produktu regionalnego, czyli wina, bo to tutaj wszystko się zaczęło - tutaj ten trunek jest kwintesencją, ale postawiłem na dobrych wykonawców. Chciałem, żeby zielonogórzanie mogli faktycznie bawić się na koncertach, żeby były gwiazdy i to się udało zrobić" - powiedział dla Eska Zielona Góra News, Marcin Pabierowski, prezydent Zielonej Góry.
Winobranie 2024 - artyści
Podczas tegorocznego winobrania na dwóch scenach będzie można usłyszeć same gwiazdy. Na scenie przy placu Wielkopolskim, na dużej scenie wystąpią:
- 10 września Paweł Domagała (koncert z krzesłami)
- 11 września Urszula
- 12 września Paktofonika
- 13 września KULT
- 14 września Sarsa
Na Winobraniu 2024 wystąpi także znany raper, Peja. Kiedy?
Winobranie 2024 - mała scena przy Placu Teatralnym
Druga, tak zwana mała scena zostanie postawiona jak w zeszłym roku przy Placu Teatralnym.
- 10 września
godz. 15:00 Chóry Moderato, Świdniczanie, Bolero
godz. 18:00 Chór Con Spirito
godz. 20:00 Jeden Osiem L
- 11 września
godz. 17:00 Orkiestra Dęta Zastal
godz. 18:00 Latarnik
godz. 20:00 Bibobit
- 12 września
godz. 17:00 Dekolt Hydraulika
godz. 18:30 „Klasyka Rocka lat 80/90", Muzopozytywni i Paulina Gołębiowska
godz. 20:00 Universe
- 13 września
godz. 17:00 Echa
godz. 18:30 Cosmos
godz. 20:00 Baranovski
godz. 22:00 Dyskoteka Dorosłego Człowieka - DJ Bamse
- 14 września
godz. 17:00 Lubuskie Konfrontacje Artystyczne
godz. 18:00 Orkiestra na Dużym Rowerze
godz. 20:00 Not So Perfect
godz. 22:00 Dyskoteka Dorosłego Człowieka z Akademickim Radiem Index