pobnieranie krwi

i

Autor: Michał Rejduch

Zdrowie

Zapotrzebowanie na krew w Lubuskiem. Jakiej krwi brakuje najbardziej? Najnowsze dane RCKiK

2024-06-24 12:24

21 czerwca, w piątek oficjalnie zakończył się rok szkolny i rozpoczęły się wakacje. Wiąże się to także z wyjazdami i większym zapotrzebowaniem na krew. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze na bieżąco informuje o brakach w swoich zapasach. W Lubuskiem wciąż brakuje krwi. Sprawdź, jakiej grupy krwi brakuje w Lubuskiem.

Wciąż brakuje krwi w Lubuskiem

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze znajduje się przy ul. Zyty 21. Przypomnijmy, że 9 lutego odbyło się otwarciu nowego budynku RCKiK. Przez ostatni rok wewnątrz jak i zewnątrz wiele się zmieniło. Poniżej, w naszej galerii zdjęć znajdziecie fotorelację jak wygląda budynek od środka.

RCKiK w Zielonej Górze obejmuje całe województwo lubuskie. Każda oddana kropla krwi najpierw tu trafia, a później jest rozdzielana do innych placówek leczniczych. Niestety okres wakacyjny wiąże się z brakami w zapasach krwi. Zielonogórskie krwiodawstwo podało, jakich grup brakuje.

Pomoc mają we krwi! Terytorialsi włączają się w honorowe oddawanie krwi

Otwarcie nowego budynku Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze

W woj. lubuskim potrzebna jest krew. Tych grup jest najmniej

Barometr krwi dostępny na oficjalnej stronie internetowej krwiodawstwa w Zielonej Górze wskazuje, których grup krwi potrzeba. Poniżej znajduje się stan na 28 czerwca 2024:

  • 0 RhD-
  • A RhD -
  • B RhD -
  • AB RhD -

Natomiast zapasy są pełne lub prawie pełne, jeśli chodzi o grupy: 0 RhD +, A RhD+, B RhD +, AB RhD+.

Kto może oddać krew?

Jak informuje Narodowe Centrum Krwi krew lub jej składniki mogą oddawać:

  • osoby od 18. do 65. roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów,
  • które w ciągu ostatnich 4 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi,
  • u których w ciągu ostatnich 4 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,
  • które w ciągu ostatnich 4 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii).

Przed decyzją o oddaniu krwi należy pamiętać, że nasz stan zdrowia powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom zdrowotnym, aby pobranie krwi nie wywołało ewentualnych ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy. Jednorazowo pobiera się tylko 450 ml pełnej krwi. Samo pobranie trwa zwykle 5-8 minut. Jednak cały czas operacyjny, włączając rejestracje i wywiad lekarski może potrwać nawet do 60 minut.

QUIZ wiedzy o zdrowiu: Czy potrafisz samodzielnie zdiagnozować chorobę?

Pytanie 1 z 8
Chronicznie bolą cię mięśnie. To oznacza, że cierpisz na: