Nauka

Zielona Góra ma 74 nowych nauczycieli mianowanych [zdjęcia]

Zielonogórscy nauczyciele 16 września zapamiętają do końca swojej drogi zawodowej. W palmiarni najpierw złożyli ślubowanie, a następnie z rąk Marka Kamińskiego, wiceprezydenta Zielonej Góry przyjęli akty nadania stopnia nauczyciela mianowanego. Nie obyło się także bez występów artystycznych podopiecznych Domu Harcerza w Zielonej Górze.

Mianowanie nauczycieli w Zielonej Górze

16 września, w poniedziałek w sumie 74 pedagogów ślubowało kolejny stopień nauczycielski. Zebrani pedagodzy w zielonogórskiej palmiarni odebrali z rąk wiceprezydenta akty mianowania nauczycielskiego. Ceremonię poprowadzili nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Zielonej Górze - Agata Gozdowicz i Łukasz Iwaniec. 

Miłe panie i nieliczni panowie, bo zdecydowanie panie przeważają dzisiaj na tej uroczystości. Cieszymy się bardzo, że 74 osoby odbiorą za chwilę akty mianowania na kolejny stopień awansu zawodowego nauczycieli. Zapewne za niedługi czas ponownie będziemy się spotykać, pewnie w trochę innym zestawie, gdy będziecie państwo odbierać akty nauczyciela dyplomowanego, czego państwu życzę. Cieszymy się bardzo, że coraz lepiej wykwalifikowana i przygotowana kadra będzie uczyć naszych zielonogórskich uczniów. To nas bardzo to cieszy. Nieprawdą jest to, że my nie lubimy wysoko wykfalifikowanych, bo za dużo musielibyśmy im płacić - to nie prawda. Cieszymy się właśnie, że są coraz bardziej wykwalifikowana kadry, bo wiem, że ten proces przechodzenia przez te kolejne stopnie awansu nie jest łatwy - powiedział Marek Kamiński podczas rozpoczęcia ceremonii, wiceprezydent Zielonej Góry.

Nauczyciele przeciwini likwidacji prac domowych?! CHCĄ PODWYŻKI!

Też jestem nauczycielem dyplomowanym, więc wiem na czym to polega. W pierwszym rzucie wiele lat temu i się udało ten stopień awansu osiągnąć i myślę, że to jest niezwykle ważne, że w tych trudnych czasach dla oświaty, że państwo będziecie w tym pomagać - dodał Kamiński. 

Zielonogórscy nauczyciele o mianowaniu 

Wśród zebranych pedagogów byli też ci, którzy dawno swoje mianowanie mają za sobą. System mianowania się zmienił. Zapytaliśmy się jak mianowanie na nauczyciela opisują zielonogórscy nauczyciele.

Ja szłam starą ścieżką mianowania i trwało ono rok i dziewięć miesięcy w tym czasie trzeba się wykazać pewnymi konkretnymi umiejętnościami. Tworzy się plan, w którym zakłada się pewne cele i następnie trzeba udowodnić, że się je zrealizowało. Teraz nowa ścieżka trwa 5 lat - powiedziała dla Eska Zielona Góra News, Sylwia Walter z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego "Budowlanka". 

Jak wygląda mianowanie na nauczyciela? Jak się do tego przygotować? 

Mianowanie robiłem jakiś czas temu. Generalnie, jeśli chodzi o przygotowanie do mianowania to jest dość wytężony czas. Na pewno potrzebujesz opiekuna stażu, który cię poprowadzi, który ci wskaże drogę szczególnie w tej całej dokumentacji, która jest dość spora, ale w szkołach jest taka praktyka, że nauczyciele w szkołach się wspierają nawzajem, więc czas, który przeznaczony jest na mianowanie mija raczej w sposób bezproblemowy. Trzeba tutaj też pilnować terminów - powiedział dla Eska Zielona Góra News, Łukasz Iwaniec nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Zielonej Górze.

Co jest najważniejsze?

Najważniejsza rzecz to treść tej całej dokumentacji, to jest taka praca z dziećmi i młodzieżą. Ewentualnie jakieś innowacje w szkole, które podejmujemy, te wszystkie rzeczy się liczą, później są punktowane na egzaminie rzeczywiście komisja pyta: czy są innowacje, czy są jakieś nowe rzeczy i przede wszystkim szkolenia, na których możemy zdobywać wiedzę z zakresu różnych dziedzin. W obecnej dobie bardzo dość istotnym elementem jest ta praca w takiej klasie międzykulturowej, ponieważ teraz sporo mamy obcokrajowców, więc tutaj też trzeba się wykazać wiedzą z tego zakresu - dodaje Łukasz Iwaniec. 

W Zielonej Górze mianowano 74 nauczycieli