Ile zarabia się w Niemczech? Tyle wynosi najniższa krajowa w 2024
Ile wynosi najniższa krajowa w Niemczech? Ile wynosi płaca minimalna w Niemczech w 2024? W 2024 r. najniższa krajowa w Niemczech wynosi za godzinę pracy 12,41 euro brutto, co daje przy 168 godzinnym miesiącu pracy kwotę 2 tys. 84,88 euro brutto.
Ile wynosi średnia roczna pensja w Niemczech? Jak podał portal wiwo.de, w Niemczech pracownicy mogą zarobić średnio 51 tys. 876 euro rocznie. Oczywiście należy tu zaznaczyć, że może ta kwota się różnić od sektora zatrudnienia. Takie kwoty zarabia się w niemieckich branżach.
Polecany artykuł:
Olaf Scholz chce podwyżek w Niemczech. Tyle ma wynosić stawka godzinowa w Niemczech
Kanclerz Olaf Scholz w trakcie wyborów głosił postulaty dotyczące podwyżki stawki godzinowej dla pracowników w Niemczech. Według planów w 2025 r. podwyżki w Niemczech zwiększą stawkę godzinową z 12,41 euro brutto za godzinę do 12,82 euro brutto. Daje to w ciągu miesiąca 2 tys. 153,76 euro brutto. Kanclerz Niemiec chce jednak, aby minimalna stawka godzinowa wynosiła 15 euro. Ten pomysł nie podoba się jednak związkom zawodowym.
Wyższe płace prowadzą do wyższych cen i nakręcają negatywną spiralę. Siła robocza - i to nisko wykwalifikowana - staje się droższa: problem, z którym Niemcy już się borykają. Zwiększa to presję na firmy do przenoszenia miejsc pracy za granicę lub zastępowania ich technologią. Socjaldemokraci wyświadczyliby niedźwiedzią przysługę nisko zarabiającym - cytowana przez DW, Reutlinger General-Anzeiger.
Polacy nie wyjeżdżają do pracy w Niemczech?
Zarobki w Niemczech jednak nie są tak kuszące, jakby chcieli tego niemieccy przedsiębiorcy. Bliskość Niemiec jest dużym atutem w kontekście wyjazdu. Wśród Polaków obecnie spada zainteresowanie do wyjazdów, jakby to było chociaż 10 lat temu. Płaca w Polsce i w Niemczech na pewnych stanowiskach może być nawet porównywalna. Wszystko zależy od kursu euro. Jeszcze w 2022 r. kurs euro był bliższy 5 zł, jednak obecnie to ok. 4,3 zł, więc po przeliczeniu niemiecka wypłata może nie spełnić oczekiwań.
Polacy w dalszym ciągu wyjeżdżają do pracy za granicę, choć kierunki się nieco zmieniły. Już nie tak chętnie jeżdżą do Wielkiej Brytanii, a raczej do Szwecji czy właśnie Niemiec. Bo choć nasze zarobki rosną, wciąż nie dogoniły tych zachodnioeuropejskich. Zatem tak długo, jak w innych krajach będzie można zarobić dwa czy trzy razy więcej niż w Polsce, emigracja nie ustanie – powiedział dla Business Insider Polska Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert rynku pracy.