Ciekawostki

10 najważniejszych liczb dla Zielonej Góry. Nawet rodowici zielonogórzanie nie znają wszystkich! [galeria]

Zielona Góra dzieli wraz z Gorzowem Wielkopolskim miano woj. lubuskiego. Ziemia Lubuska obfituje w piękne malownicze miejsca. A o Zielonej Górze jest głośno nie tylko za sprawą Winobrania. Czym jeszcze może się pochwalić to miasto? Oto 10 najważniejszych liczb dla Zielonej Góry. Znałeś je wszystkie?

Zielona Góra to centrum polskiego winiarstwa

Zielona Góra położona jest w woj. lubuskim. To tutaj od kilkudziesięciu lat odbywa się Największe Święto Wina w Polsce. To stąd także pochodzi wiele kabaretów. Te kabarety pochodzą z lubuskiego! Sprawdź czy ich wszystkich znasz. A nazwa zielonogórskiego zagłębia kabaretowego zostało stworzone przez Piotra Bałtroczyka, jest to środowisko artystyczne zrzeszające zielonogórskie kabarety.

Ukwiecona Zielona Góra - miasto kupiło chryzantemy od lokalnych sprzedawców

Zielona Góra stawia na inwestycje 

Zielonogórzanie zmagają się w ostatnich miesiącach z wieloma remontami czy budowami. Oznacza to, że miasto wciąż się rozwija. Pojawił się najnowszy raport, który przedstawił polskie miasta w latach 2020-2022. Ile na inwestycje wydano w Zielonej Górze? Pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" opublikowało kolejny ranking pt. "Wydatki inwestycyjne samorządów", który dotyczy okresu 2020-2022. Zielona Góra znalazła się dopiero na 14. miejscu z kwotą 1348,64 zł pod względem średnich wydatków majątkowych per capita 2020-2022. Dla porównania jeszcze w latach 2019-2021 Zielona Góra zajęła 16. miejsce, w latach 2018-2020 13. miejsce, a w latach 2017-2019 7. miejsce. 

Lubuskie. Przyporządkuj zabytek do miasta. Sprawdź się w prostym quzie. Prawdziwy Lubuszanin zdobędzie 10 punktów

Pytanie 1 z 10
Gdzie znajduje się Willa Emila Kollatschny’ego widoczna na zdjęciu?
Willa Emila Kollatschny’ego w Drezdenku

10 najważniejszych liczb dla Zielonej Góry. O tym mogłeś nie wiedzieć

W naszej galerii przygotowaliśmy 10 najważniejszych liczb dla Zielonej Góry. Sprawdź i przekonaj się czy o wszystkich wiedziałeś.