Inwestycja

Amfiteatr im. Anny German w Zielonej Górze niszczeje. Jak teraz wygląda? Zobacz zdjęcia

2024-09-06 9:55

Amfiteatr im. Anny German w Zielonej Górze od kilku lat można oglądać tylko z daleka. Obiekt niszczeje na oczach mieszkańców. W ostatnim czasie o powrót do świetności walczyło Stowarzyszenie „My Zielonogórzanie”. Miasto chce modernizacji obiektu. Jak obecnie wygląda zielonogórski amfiteatr? Zobaczcie nasze zdjęcia.

Amfiteatr zostanie zmodernizowany

Od 4 do 9 września trwa głosowanie na koncepcję amfiteatru w Zielonej Górze. Dwa warianty zostały przedstawione podczas konferencji prasowej. Głosy można oddawać za pośrednictwem strony internetowej. TUTAJ

Obiekt zmieni się nie do poznania. Jaki będzie koszt modernizacji amfiteatru w Zielonej Górze? Wstępnie mówi się o koszcie na poziomie powyżej 40 mln złotych. Będziemy na bieżąco informować, gdy pojawią się kolejne fakty w tej sprawie.

Stuletni amfiteatr w Zielonej Górze do remontu

Amfiteatr im. Anny German w Zielonej Górze znajduje się na Wzgórzach Piastowskich. Został oddany do użytku w 1973 r. Na deskach jego sceny odbywały się festiwale i inne imprezy kulturalne, do których można zaliczyć m.in.:

  • Festiwal Piosenki Radzieckiej,
  • Festiwal Tańczące Eurydyki,
  • Festiwal Piosenki Rosyjskiej,
  • Zielonogórską Noc Kabaretową emitowaną przez Telwizję Polsat,
  • i wiele innych.
Człowiek z Metalu - Kołaczkowska kabarety

Amfiteatr w Zielonej Górze niszczeje. Tak wygląda we wrześniu 2024 r.

Niestety od wielu lat amfiteatr nie gościł żadnych widzów. Stan obiektu pozostawia wiele do życzenia. W 2019 r. ówczesny prezydent Zielonej Góry, Janusz Kubicki proponował, aby w tym miejscu powstała nowoczesna hala widowiskowo-kongresowa. Obecnie zielonogórski amfiteatr ma ok. 4 tys. miejsc, według założeń nowa hala miała pomieścić tylko 1,8 tys. widzów. Natomiast najnowsza koncepcja zmodernizowanego amfiteatru im. Anny German w Zielonej Górze pomieści 3 tys. widzów. Liczba zmniejszy się o ponad tysiąc, o tym jako pierwszy zakomunikował Janusz Rewers, ze Stowarzyszenia "My Zielonogórzanie". Dlaczego? Znamy powód.

To jest wynik też możliwości technicznych wpisania się w ukształtowanie. Te miejsca, o których mówił wcześniej pan Janusz Rewers, tych 4 tys. to te skrajne rzędy tak naprawdę miały bardzo ograniczoną widoczność, która nie jest zgodna z dzisiejszymi standardami jeżeli chodzi o osie widokowe, więc to co jest zaprojektowane zapewnia z każdego miejsca tego obiektu dobrą widoczność na scenę. Te przekrycia, które są zaprojektowane, które były pokazane zakrywają te miejsca. Dostosować trzeba było liczbę rzędów i miejsc do ciągów komunikacyjnych, które będą w środku ze względu na bezpieczeństwo. Jest element związany z ewakuacją, gdyby coś się wydarzyło. To wszystko musi spełniać wszelkie przepisy, które obowiązuje przy tego typu obiektów - powiedział dla Eska Zielona Góra News, Paweł Tonder, wiceprezydent Zielonej Góry.

Te postacie kabaretowe i kabarety pochodzą z lubuskiego. Sprawdź, czy ich wszystkich znasz. QUIZ

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego. Który z poniższych kabaretów pochodzi z Zielonej Góry?