Zielonogórskie Stowarzyszenie Amazonek także w dobie pandemii prowadzi działalność edukacyjną oraz wspiera kobiety chore na raka i po mastektomii.
W teorii kobiety wszystko wiedzą, tylko nie stosują tego w praktyce. Wiedzą, że mają badać się co miesiąc, ale robią to czasami - od przypadku do przypadku. Kiedy usłyszą coś w mediach, trwa jakaś akcja promująca badania profilaktyczna - wtedy nagle się badają. I może zrobią to nawet 5 razy w miesiącu, ale potem przez kolejnych 5 miesięcy się nie badają. A najważniejsza w tej profilaktyce jest systematyczność
- mówi prezes stowarzyszenia Anna Czyż.
Jak przeprowadzić samodzielnie badanie profilaktyczne?
Można to zrobić na stojąco lub na leżąco. Musimy zdjąć biustonosz. Najpierw trzeba po prostu popatrzeć na piersi - czy są równe, czy są symetryczne, czy skóra jest taka sama na obu, czy brodawka nie jest wciągnięta. A potem - jeżeli robimy to na stojąco - to jedną rękę trzeba unieść zgiętą w łokciu za głowę i przeciwną ręką badać tę pierść, przy której mamy rękę podniesioną. Robić to opuszkami palców - dwoma albo trzema. Wykonywać kulisty ruch naokoło piersi - aż do środeczka, do samej brodawki - i tak raz przy razie. Leciutko docisnąć, takim ruchem drążącym do środka.
Czyż wyjaśnia, że w przypadku wyczucia zgrubienia nie należy od razu wpadać w panikę. Badanie należy wykonywać systematycznie i obserwować zmiany własnego ciała. W przypadku zaniepokojenia udaje się do lekarza rodzinnego lub bezpośrednio do onkologa. Trzeba pamiętać, że nie każda zmiana oznacza nowotwór - może to być niegroźna torbiel lub nawet naturalna budowa piersi.
Amazonki prowadzą dyżury przy ul. Waryńskiego 1a we wtorki od 11:00 do 13:00. Możliwy jest także kontakt telefoniczny.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Pisz do nas na: [email protected] !