Ślub kościelny - o tym należy wiedzieć
Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Do tego dnia niekiedy trzeba się przygotować latami. Wybory sukien ślubnych czy dekoracji na stół weselny spędza sen z powiek wielu Pannom Młodym. To jednak nie wszystko. Jeśli ślub ma odbyć się w kościele, należy także zorganizować pamiętać o dodatkowych kwestiach. W głowie rodzi się także pytanie czy księdzu powinno się zapłacić? Ta praktyka nie jest nakazana, jednak według zwyczaju powinno się wręczyć księdzu ofiarę. Gdy już jest wyznaczona data ślubu oraz ustalone wesele warto przygotować potrzebne dokumenty do sakramentu małżeństwa.
Sakrament małżeństwa - te dokumenty są potrzebne
Pary, które zamierzają wziąć ślub kościelny powinny zgłosić się do parafii, gdzie chcą przyjąć sakrament. Jakie dokumenty są potrzebne?
- pełne świadectwo chrztu świętego (jest ważne 6 miesięcy od daty wystawienia)
- świadectwo z religii z ostatniej klasy szkoły ponadpodstawowej lub ostatnie świadectwo szkole, gdy uczęszczało się na religię
- świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego oraz wizycie w poradni rodzinnej
- dowody osobiste
- dokument z USC ( w 3 egzemplarza), który uprawnia do zawarcia ślubu konkordatowego (jest ważne 6 miesięcy od daty wystawienia)
- potwierdzenie o przystąpieniu do pierwszej spowiedzi przedślubnej
Czy bierzmowanie jest niezbędne, aby wziąć ślub?
Jak wskazuje Kodeks Prawa Kanonicznego, dokładniej kanon 1065, ustęp 1:
Katolicy, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu bierzmowania, powinni go przyjąć przed zawarciem małżeństwa, gdy jest to możliwe bez poważnej niedogodności.
W 2 ustępie czytamy, że "Aby przyjąć owocnie sakrament małżeństwa, usilnie zaleca się, ażeby nupturienci przystąpili do sakramentu pokuty i Najświętszej Eucharystii". Czy bierzmowanie jest niezbędne do ślubu? Otóż wielu katolików uważa, że tak. Jednak odpowiedź na to pytanie jest zupełnie inna. Wielu księży wymusza na Państwu Młodych, aby jednak przyjęli bierzmowanie. Oznacza to, że bierzmowanie nie jest obowiązkiem do zawarcia sakramentu małżeństwa.
Tak wyglądały śluby w czasach PRL. Białe suknie i ozdoby na głowie to nie wszystko!