Ślub jednostronny - co to takiego?
Coraz więcej par decyduje się na tę formę ceremonii, aby móc w pełni celebrować swoją miłość, jednocześnie szanując swoje religijne i kulturowe korzenie. Ślub jednostronny to ceremonia, w której tylko jedna strona z pary młodej jest formalnie związana przysięgą małżeńską w kontekście swojej religii, podczas gdy druga strona pozostaje neutralna lub nie składa takiej przysięgi w kontekście swojej wiary. Tego rodzaju śluby stają się coraz bardziej powszechne w świecie, gdzie różnorodność religijna i kulturowa w związkach jest normą. Zaznaczmy, że ślub jednostronny można wziąć w Kościele katolickim. Czy osoba niewierząca może wziąć ślub kościelny?
Tak, osoba niewierząca może wziąć ślub kościelny. Za pomocą ślubu jednostronnego osoby niewierzące mogą wziąć ślub kościelny. Polega to na tym, że tylko jedna z państwa młodych jest wierząca. W praktyce oznacza to, że ceremonia odbywa się zgodnie z rytuałem religijnym jednej ze stron, z pełnym zachowaniem tradycji i obrzędów tej religii. Druga strona nie składa przysięgi religijnej, tylko formułę dobrze znaną, którą wymawia się w Urzędzie Stanu Cywilnego. Druga strona musi także wyrazić pisemną zgodę zapewniając, że nie będzie sprzeciwiała czy też utrudniała praktykowania religii katolickiej w sytuacji, kiedy na świecie pojawią się dzieci.
Co zrobić, aby wziąć ślub jednostronny?
Państwo młodzi, którzy zdecydowali się na uzyskanie ślubu jednostronnego należy się do tego przygotować. Państwo młodzi najpierw powinni zgłosić się do proboszcza parafii, w której mają odbyć się zaślubiny. Duchowny przedstawi szczegóły ślubu jednostronnego, a następnie poprosi o wypełnienie dokumentów, które zostaną wysłane do biskupa. Ślub jednostronny musi być zaakceptowany przez biskupa danej diecezji. W kursie przedmałżeńskim nie musi uczestniczyć osoba niewierząca.
Na ślub jednostronny decydują się Pary, u których jedna z osób:
- nie ma chrztu,
- jest wierząca, ale niepraktykująca,
- ma chrzest, ale była wychowywana w innej wierze,
- jest ateistą lub osobą deklarującą się jako niewierząca,
- formalnie została wykluczona, trwa w cenzurach kościelnych,
- ma chrzest, ale wychowywana jako ateista,
- nieformalnie odstąpiła od kościoła.
Ślub jednostronny - dokumenty
Więcej dokumentów potrzebnych do ślubu jednostronnego w kościelne musi przygotować osoba wierząca i są to:
- zaświadczenia z Urzędu Stanu Cywilnego o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego
- odpis świadectwa chrztu
- odpis świadectwa bierzmowania
- zaświadczenie lub świadectwo o uczestnictwie w lekcjach religii w szkole
- zaświadczenie o ukończeniu kursu nauk przedmałżeńskich
- zaświadczenie z poradni rodzinnej o odbytych naukach
- jeśli bierzecie ślub w innej parafii niż swoja należy mieć licencję, czyli pozwolenie od proboszcza na zawarcie związku małżeńskiego w innym kościele