Komunia Święta

i

Autor: pexels.com

Komunia Święta 2024

Do kogo należą pieniądze z komunii? Czy rodzice mają prawo je zabrać? Odpowiadamy

2024-05-07 11:19

Rozpoczął się sezon komunijny. Przygotowania trwały przez ostatnie miesiące. Zaproszeni goście przygotowują prezenty i zgodnie z tradycją znajdują się wśród nich także koperty z pieniędzmi. Niektórzy rodzice mogą liczyć na to, że organizacja Pierwszej Komunii Świętej się zwróci. Czy rodzice mają prawo zabrać dziecku pieniądze z komunii? Znamy odpowiedź na to nurtujące pytanie.

Prezenty na komunię. Co dać w prezencie na Pierwszą Komunię Świętą?

Pierwsza komunia święta to także spędzenie czasu wśród rodziny oraz obdarowywanie dziecka prezentami. Co w takim razie dać w prezencie na Pierwszą komunię świętą? Pomysłów można mieć wiele, oczywiście można dać prezent na komunię do 100 zł.  Pamiętajmy, że sam gest się liczy, a nie kwota jaką wydamy. Czasami tańsze prezenty cieszą bardziej niż te bardzo drogie. Na przykład dla dziewczyny można dać w prezencie na Pierwszą komunię świętą: biżuterię, książki ulubionego autora, rolki lub pamiątkowy album. Natomiast dla chłopca można dać w prezencie na Pierwszą komunię świętą: głośnik, słuchawki, grę planszową lub zegarek.

Pieniądze w kopercie na Pierwszą komunię świętą. Ile dać pieniędzy na komunię?

Tradycją jest także dawanie prezentu na Pierwszą komunię świętą w formie pieniędzy. Oczywiście nie powinno zabraknąć także kartki na komunie wraz ze złotymi myślami lub cytatem. Jaką kwotę powinno się włożyć do koperty na komunię? Niektórzy uważają, że kwoty powinny być adekwatne do miejsca, gdzie komunia ma się odbyć, czyli żeby zwrócił się przysłowiowy "talerzyk". Tą praktykę zaczerpnięto z wesel. Można także włożyć mniej, jeśli dajemy jeszcze coś w prezencie lub wcale. Wszystko zależy tak naprawdę od nas. Nasuwa się, więc pytanie czy rodzice mają prawo do zabrania dziecku pieniędzy z komunii świętej? Już spieszymy z odpowiedzią.

ILE WŁOŻYĆ DO KOPERTY [KOMUNIA, WESELE] | ESKA XD - Radio Eska #49

Pieniądze z Pierwszej komunii świętej. Czy rodzice mogą zabrać pieniądze z komunii?

Gdzie są moje pieniądze z komunii? Takie pytanie wiele już dorosłych dzieci z pewnością zadaje swoim rodzicom. I stało się ono swoistego rodzaju żartem i także memem. Czy rodzice mogą zabrać pieniądze z komunii? Zgodnie z art. 101 par. 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzice obowiązani są sprawować z należytą starannością zarząd majątkiem dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską. W art. 101 par. 2 k.r.o. zarząd sprawowany przez rodziców nie obejmuje zarobku dziecka ani przedmiotów oddanych mu do swobodnego użytku. Ustawodawca inaczej traktuje czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu. W art. 101 par. 3 k.r.o. czytamy, że rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko.

Wynika z tego, że dziecko nie może rozporządzać własnym majątkiem, dopóki nie osiągnie pełnoletności. Do tego czasu rodzice lub opiekunowie prawni mogą robić to w imieniu dziecka. Jednak należy pamiętać, że te czynności są ograniczone. Dla przykładu za pieniądze z Pierwszej komunii świętej rodzice lub opiekunowie prawni mogą kupić dziecku nowy komputer, konsolę do gier lub zegarek. W przypadku, gdy rodzice przywłaszczą sobie pieniądze, które otrzymało dziecko z okazji Pierwszej komunii świętej jest przestępstwem zgodnie z art. 284 Kodeksu karnego, który w paragrafie pierwszym brzmi: Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. W kolejnych paragrafach czytamy, par. 2 Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5; par. 3 W wypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku; par. 4 Jeżeli przywłaszczenie nastąpiło na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Zobacz najlepsze memy o pieniądzach z komunii