Uczniowie, którzy przystąpili do pierwszych etapów olimpiady, nie mieli łatwo. Czym muszą się wykazać w tego typu zmaganiach?
- Oczekujemy od uczniów, którzy biorą udział w olimpiadzie wiedzy o mediach przede wszystkim podwyższonej refleksji i świadomości, jak wygląda współczesne komunikowanie społeczne i czym charakteryzują się media. Oczywiście, te tematy są zróżnicowane, bo dla jednych bardziej interesująca będzie np. historia mediów, dla innych może bardziej struktury medialne, czyli jak wygląda ład medialny, w szczególności w Polsce. Jeszcze inni będą bardziej interesować się dziennikarzami i osobowościami medialnymi. Także spectrum tematów jest dość szerokie, ale w czasie testu wiedzy o mediach jednak uczniowie muszą się wykazać wiedzą w każdym z nich - powiedziała profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego, Magdalena Steciuk w rozmowie z lubuskim oddziałem TVP.
Czym charakteryzuje się Olimpiada Wiedzy o Mediach?
Olimpiada Wiedzy o Mediach to coroczny konkurs umożliwiający uczniom szkół średnich uzyskanie indeksów uprawniających do podjęcia studiów na najlepszych polskich uczelniach. Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy z zakresu nauki o mediach w społeczeństwie, a zwłaszcza wśród uczniów szkół ponadpodstawowych, promocja edukacji medialnej, świadomego odbioru i współuczestnictwa w komunikacji społecznej, doskonalenie umiejętności samodzielnego dokonywania analiz i ocen dotyczących przekazów medialnych na podstawie posiadanych informacji.
Lubuszanie powtórzą sukces sprzed roku?
Poprzednią edycją wygrała Agata Misiak z województwa mazowieckiego, drugie miejsce zajął Norman Wiese z woj. lubuskiego, a podium uzupełniła Zuzanna Czermak z woj. śląskiego.
Źródło: Dziesięciu lubuszan dostało się do finału ogólnopolskiej olimpiady wiedzy o mediach. Kiedy rozstrzygnięcie?