Do Żagania i Szprotawy zmierza fala powodziowa. Rzeki Bóbr i Kwisa przekroczyły stany alarmowe

i

Autor: Izdunczyk/Screen IMGW

Powódź 2024

Fala powodziowa idzie do lubuskiego! Przekroczone stany ostrzegawcze rzek

2024-09-15 18:00

Sytuacja związana z powodziami w Polsce jest bardzo dynamiczna. Fale wezbraniowe na rzekach w województwie dolnośląskim powoli zmierzają do kolejnych województw. W Lubuskiem zagrożonych jest kilka miejscowości. Na rzekach przekroczone zostały stany ostrzegawcze.

Fale powodziowe docierają do lubuskiego

Niż genueński i ulewne opady deszczu spowodowały w Polsce ogromne zniszczenia. Miejscowości z południa kraju zostały podtopione lub zalane, a rzeki wystąpiły ze swoich koryt. Dramatyczna sytuacja jest w miejscowościach Kłodzko i Głuchołazy (województwo dolnośląskie i opolskie), gdzie woda zalała znaczną część miasta. Ewakuowane są kolejne miejsca, służby proszą o stosowanie się do poleceń.

Prognozowana sytuacja dla województwa lubuskiego zmienia się w mgnieniu oka. Zagrożonymi rzekami są Bóbr i Kwisa. Pierwsza jest bezpośrednim dopływem Odry, druga dopływem Bobru. Stacje hydrologiczne IMGW podały najnowsze dane odnośnie tych dwóch rzek:

Bóbr:

  • Żagań - 400 cm (stan alarmowy - 400 cm)
  • Szprotawa - 251 cm (stan alarmowy - 250 cm)

Kwisa:

  • Łozy - 302 cm (stan alarmowy - 320 cm)

Stan na godz. 15:00.

Obecnie na obu rzekach przekroczone są stany ostrzegawcze, na Bobrze w Żaganiu i Szprotawie przekroczone zostały stany alarmowe. Sytuacja jest bardzo dynamiczna i z minuty na minutę wody w obu rzekach przybywa. W województwie dolnośląskim stany te zostały mocno przekroczone.

Powódź w Polsce. Wielka woda zalewa południe kraju. Przerażające zdjęcia z lotu ptaka

Do Szprotawy i Żagania idzie fala powodziowa

Do obydwu miast zmierza fala wezbraniowa na rzecze Bóbr. Jest to konsekwencja rozpoczęcia biegu wezbrania rzeki w województwie dolnośląskim, opolskim i śląskim. O sytuacji na bieżąco informują Wody Polskie. Prawdopodobnie tama w Pilchowicach rozpocznie niekontrolowany zrzut wody związany z przelaniem konstrukcji. Oznacza to, że do województwa lubuskiego dotrze fala wody, która będzie skutkować podtopieniami i zalaniami. Mieszkańcy zagrożonych regionów proszeni są o monitorowanie sytuacji za pomocą map IMGW, które są na bieżąco aktualizowane. Sytuacja hydrologiczna jest ogłaszana za pomocą interaktywnej mapy oraz list miejscowości. Stany rzek są aktualizowane co kilka godzin.

W razie potrzeby ewakuacji służby proszą o zabranie najpotrzebniejszych rzeczy. W miarę możliwości mieszkańcy proszeni są o przygotowanie zapasów wody i jedzenia, a także naładowanie urządzeń elektrycznych. W najbliższych godzinach przewiduje się, że rzeki w regionie mogą wystąpić ze swoich koryt.

Mapa zagrożeń hydrologicznych IMGW dostępna jest bezpośrednio na stronie Instytutu.

Tak wygląda sytuacja w Nysie:

Listen on Spreaker.