Próba gwałtu na 13-latku! Straszne wydarzenia w ośrodku w Niechanowie

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe Próba gwałtu na 13-latku! Straszne wydarzenia w ośrodku w Niechanowie

Próby samobójcze wśród młodzieży i dzieci. Jak to wyglądało w Lubuskiem? Znamy dokładne statystyki

2023-02-01 10:35

Fundacja GrowSpace wystąpiła w trybie dostępu do informacji publicznej do wszystkich komend wojewódzkich policji i do Komendy Stołecznej Policji o dane o zamachach samobójczych dzieci i młodzieży do 18 lat, w tym zakończonych zgonem, w 2022 r. Jak to wygląda w województwie lubuskim? Sprawdziliśmy.

Niestety, patrząc na wskaźnik ogólnopolski, to padł rekord. W mediach coraz częściej możemy słyszeć o próbach samobójczych nastolatków i dzieci. Z czego to wynika? Fundacja GrowSpace wystosowała apel.

- Apelujemy o wprowadzenie prewencji suicydalnej do szkół, opartej na szkoleniach dla nauczycieli i profilaktyce wśród uczniów, budowaniu zespołów interwencyjnych i wsparciu grup szczególnie zagrożonych kryzysami zdrowia psychicznego – powiedział Dominik Kuc z Fundacji GrowSpace.

- Dane te pokazują niechlubny rekord. Łącznie zanotowano 2031 prób samobójczych dzieci i młodzieży, z czego 150 zakończyło się zgonem – dodał Dominik Kuc w poniedziałek na konferencji prasowej przed gmachem Ministerstwa Edukacji i Nauki. Przypominał, że w 2022 r. prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży zanotowano około 800. - To wzrost o ponad 150 proc. – zaznaczył.

Gdzie najwięcej było prób samobójczych i jak wygląda województwo lubuskie?

Dominik Kub przytoczył dane udostępnione przez policję. Najwięcej, bo aż 417 prób samobójczych dzieci i młodzieży zanotowano w województwie śląskim, z czego 16 zakończyło się zgonem. Później jest pomorskie: 301 prób i 13 zgonów oraz małopolskie 193 próby i 10 zgonów. Jak na tle tych województw wypada lubuskie? W naszym regionie odnotowano 33 próby samobójcze, z czego 7 zakończyło się zgonem. To przedostatnie miejsce w całej Polsce. Pełna lista województw poniżej.

  1. Pomorskie: 417 prób z czego 16 zgonów;
  2. Śląskie: 301 prób z czego 13 zgonów;
  3. Małopolskie: 193 próby z czego 10 zgonów;
  4. Łódzkie: 126 prób z czego 7 zgonów;
  5. Lubelskie: 124 próby z czego 12 zgonów;
  6. Dolnośląskie: 108 prób z czego 7 zgonów;
  7. Podkarpacie: 96 prób z czego 6 zgonów;
  8. Świętokrzyskie: 87 prób i 8 zgonów;
  9. Podlaskie: 85 prób z czego 4 zgony;
  10. Wielkopolskie: 84 prób z czego 10 zgonów;
  11. Warszawa - 83 próby z czego 19 zgonów (najwięcej w całej Polsce);
  12. Warmińsko-Mazurskie: 83 prób z czego 11 zgonów;
  13. Mazowieckie (bez Warszawy): 71 prób z czego 9 zgonów;
  14. Zachodniopomorskie: 64 próby z czego 4 zgony;
  15. Kujawsko-Pomorskie: 48 próby z czego 6 zgonów;
  16. Lubuskie: 33 próby z czego 7 zgonów;
  17. Opolskie: 21 prób z czego 1 zgon.

Ile lat miały najmłodsze osoby próbujące odebrać sobie życie?

Z danych policji wynika też, że najmłodsze z osób, które podjęły w ubiegłym roku próby samobójcze, miały między 7 a 12 lat. -Niestety wiemy, o dwóch takich próbach, które zakończyły się zgonem: jedna w woj. małopolski i jedna w woj. świętokrzyskim – powiedział Kuc. Głównymi przyczynami – według policji – są zaburzenia psychiczne, kłopoty w domu i mobbing w szkole.

- Samobójstwa mają bardzo wiele przyczyn, jednym z nich są choroby psychiczne, w tym depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia adaptacyjne, które bezpośrednio wynikają z trudności przystosowania się do otaczającej rzeczywistości. Rzeczywistość, która otacza dzieci i młodzież w obecnych czasach, nie jest łatwa: jesteśmy po pandemii, jesteśmy w trakcie wojny w Ukrainie, jesteśmy po nauczaniu zdalnym. Na pewno te czynniki przyczyniły się do wzrostu liczby samobójstw dzieci i młodzieży i prób samobójczych – powiedziała psycholożka Paulina Filipowicz podczas konferencji prasowej.

- Apelujemy o to, by wprowadzić prewencję suicydalną do szkół. Prewencję, która opiera się na trzech filarach. Pierwszy to pomoc ogólna: profilaktyka, która opiera się na szkoleniach dla nauczycieli i profilaktyka w klasach. Drugi filar to wsparcie osób w kryzysie, to jest budowanie i wspieranie budowania zespołów interwentów kryzysowych, którzy podejmują działania w tych najtrudniejszych przypadkach, kiedy już nastąpił kryzys suicydalny, kryzys zdrowia psychicznego. Trzeci to wsparcie dla grup, które są szczególnie zagrożone kryzysami zdrowia psychicznego, kryzysami suicydalnymi – powiedział Kuc.

Podkreślił, że petycja do resortów edukacji i zdrowia jest obywatelską inicjatywą. Na specjalnej stronie internetowej ma zostać zamieszczona petycja, gdzie będzie można składać podpisy.

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji, przeżywasz kryzys, masz myśli samobójcze - zwróć się do dyżurujących psychologów i specjalistów. Gdzie możesz szukać pomocy?

  • Całodobowe centrum Wsparcia dla osób w kryzysie emocjonalnym 800 70 22 22;
  • Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111;
  • Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych: 116 123;
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 121 212;
  • Wsparcie dla osób po stracie bliskich - będących w żałobie: 800 108 108;
  • Tumbo Pomaga - pomoc dzieciom i młodzieży w żałobie: 800 111 123;
  • pokonackryzys.pl.
Sonda
Czy miałeś/aś kiedykolwiek próbę samobójczą?
Źródło: Próby samobójcze wśród młodzieży i dzieci. Jak to wyglądało w Lubuskiem? Znamy dokładne statystyki