Zawarcie związku małżeńskiego ważna chwila dla państwa młodych. Przez wiele miesięcy przygotowują się do sakramentalnego "tak". Nie tylko na liście zadań znajduje się zakupy pięknej sukni ślubnej czy garnituru. Wielu Polaków decyduje się na wyprawienie wesela. Ceny za przysłowiowy talerzyk wciąż rosną, co raczej zniechęca niż zachęca do organizowania po ślubie zabawy. Coraz bardziej popularne jest jedynie zaproszenie najbliższych na obiad niż huczne wesele. Ile małżeństw zawierało się w woj. lubuskim w ostatnich latach?
Lubuszanie nie chcą brać ślubu?! Dane GUS są jednoznaczne
Główny Urząd Statystyczny opublikował "Raport o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa lubuskiego 2024" to właśnie w nim znalazły się także informacje dotyczące zawierania małżeństw na 1 tys. mieszkańców. Niestety tendencja jest jednoznaczna. W latach 2015-2018 zawierano ok. 5 tys. małżeństw rocznie. Jak wskazuje GUS w kolejnych latach tendencja się zmniejszyła. W 2023 r. zostało zawartych prawie 3,6 tys. małżeństw, jest to spadek 0,4 tys. małżeństw w porównaniu do 2022 r. Natomiast w porównaniu do 2015 r. było ich mniej o 29%.
Współczynnik małżeństw w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców obniżył się z 4,9 w 2015 r. do 3,7 w 2023 r. W kraju częstość zawierania związków małżeńskich była nieznacznie wyższa (3,9 małżeństwa na 1 tys. ludności w 2023 r.) - czytamy w raporcie.
Polecany artykuł:
Najwyższy współczynnik małżeństw w Lubuskiem
Według danych GUS najwyższa wartość współczynnika małżeństw licząc na 1 tys. mieszkańców odnotowano w Gorzowie Wielkopolskim, 4,4.
Najniższy współczynnik małżeństw w Lubuskiem
Według danych GUS najniższą wartość współczynnika małżeństw licząc na 1 tys. mieszkańców odnotowano w powiecie nowosolskim, 3,1.