Okres grzewczy w Polsce rozpoczyna się w zależności od tego, gdy spółdzielnia zgłosi się do elektrociepłowni. Może się okazać, że nim to się stanie, mieszkańcy będą musieli ciepło się ubierać i przetrwać kilka dni. Gdy już jednak ogrzewanie zostanie włączone może pojawić się kolejny problem ciepły grzejnik tylko do połowy, nie da w pełni ciepła. Co to dokładnie oznacza?
Grzejnik do połowy ciepły, a w połowie zimny nie oznacza, że jest on zapowietrzony. Jest inny sposób by na to poradzić. Jak rozwiązać ten problem? Nierównomierne rozłożenie ciepła może mieć inną przyczynę. Jaką? Odpowiedź jest prosta. Łatwiej można zapamiętać, że gdy jest u góry zimny, a na dole ciepły to należy go odpowietrzyć.
Kaloryfer u góry ciepły - na dole zimny. Dlaczego?
Jeśli u góry nasz grzejnik jest ciepły, a na dole zimny, a różnica temperatur wynosi więcej niż 15 st. Celsjusza, to powód jest jeden. Jest to spowodowane tzw. osadem, który gromadzi się na dole kaloryfera. W następstwie uniemożliwia jego ogrzewanie przez gorącą wodę w systemie. Dlaczego w grzejniku jest osad? Przyczyn jest wiele, ale najważniejsze jest to, aby się go jak najszybciej pozbyć. Może on przybierać także formę szlamu.
Jak pozbyć się osadu z grzejnika? Oto prosty sposób
Gdy chcemy pozbyć się osadu czy szlamu i aby grzejnik grzał regularnie należy zrobić prostą rzecz. Ustaw zawór wody na maksymalną wartość i uruchom normalnie grzejnik na kilka godzin, maksymalnie na dobę. Po upływie tego czasu, przywróć pierwotne ustawienia grzejnika. Najlepiej będzie, gdy wartość na grzejniku nie będzie niższa niż 3. Jeśli ten sposób nie pomoże, najlepiej skontaktować się ze spółdzielnią lub z hydraulikiem, który ma większe doświadczenie. Fachowa pomoc może okazać się nieoceniona, gdy zależy nam na szybkim rozwiązaniu problemu lub nie chcemy ryzykować dalszymi problemami z ogrzewaniem w naszym mieszkaniu.