Zacznijmy od tego, że w ubiegłym roku powierzchnia ogólna regionalnej dyrekcji wyniosła ponad 450 tysięcy hektarów. Planowane cięcia rębne wykonano w 20 nadleśnictwach. Zakupiono również 180 ha lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia.
Jeśli chodzi o sadzenie drzew i krzewów, tu pracy nie brakowało. Z danych wynika, że w ubiegłym roku posadzono ponad 25 mln sztuk drzew na powierzchni nieco ponad 4 tysięcy hektarów.
Działalność RDLP to też ochrona lasów. I tak w 2023cim na właśnie na ochronę wydano nieco ponad 22 miliony złotych, z czego około czterech pochłonęło zwalczanie szkodliwych owadów za pomocą czarterowanych samolotów. Ponadto w lasach zamontowano ponad tysiąc nowych budek lęgowych dla ptaków i schronów dla nietoperzy.
Kolejne dane dotyczą ochrony przed pożarami. W zeszłym roku w lubuskich lasach doszło do 186 pożarów. Największy miał miejsce w Nadleśnictwie Lipinki. Jeśli chodzi o przyczyny - z ustaleń wynika, że około 35 procent pożarów to podpalenia, a około 10ciu wynikało z nieostrożności i zaniedbań człowieka.
W podsumowaniu roku znajdują się też dane dotyczące zaśmiecania lasów. Na terenach leśnych zebrano 4,3 tysięcy m3 śmieci. Lasy państwowe zaznaczają, że odpady zajęłyby 60 wagonów towarowych!