Pryszczyca w Niemczech. To pierwszy przypadek od niemal 40 lat
Na naszym portalu niedawno informowaliśmy o pierwszym od 1988 r. przypadku pryszczycy w Niemczech. Tuż przy polskiej granicy, w Brandenburgii w powiecie Maerkisch-Oderland padły trzy woły, które były zakażone niebezpiecznym wirusem pryszczycy. Czy pryszczyca dotrze do Polski?
Co to jest pryszczyca?
Pryszczyca, inaczej nazywana także jako FMD, czyli Foot-and-Mouth Disease jest to choroba wirusowa. Atakuje zwierzęta parzystokopytne jak:
- bydło,
- świnie,
- kozy,
- owce,
- występuje także u dzikich zwierząt i tych, które znajdują się w ogrodach zoologicznych.
Pryszczyca to choroba zakaźna zwierząt parzystokopytnych, ale nie jest groźna dla zwierząt domowych. Ta choroba występuje jako endemiczna w różnych częściach świata, jest to m.in. Afryka, Azja czy Turcja. Głośno o niej było na początku XXI w., bowiem w 2001 r. wybuchła epidemia pryszczycy w Wielkiej Brytanii. Obecnie nie ma znanych metod leczenia na tę chorobę.
Lubuska Policja wprowadza kontrole w związku z pryszczycą w Niemczech
Pryszczyca nie jest niebezpieczna dla ludzi. Jednak sprawia, że zwierzęta są mniej wydajne. Chore na pryszczyce zwierzęta są zabijane i utylizowane. Działania w związku z tym wprowadziła także Lubuska Policja. Czy jest się czego obawiać?
Na terenie kraju związkowego niemieckiej Brandenburgii w jednym z powiatów graniczących z Polską wykryto ognisko zakaźnej pryszczycy. Lubuska Policja na bieżąco monitoruje związaną z tym sytuację. W związku z tym na trasach naszego regionu należy spodziewać się dodatkowych kontroli prowadzonych wspólnie z innymi służbami podczas, których funkcjonariusze sprawdzą dokładnie dokumentację związaną z transportem na terenie Rzeczypospolitej Polskiej zwierząt oraz produktów pochodzenia odzwierzęcego - powiedział w rozmowie z Eska Zielona Góra News, młodszy aspirant Bartosz Kulej, zespół prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim.
Pryszczyca w Polsce
Jak dodaje Kulej w Polsce nie został potwierdzony dotąd (stan na 13.01.2025 r.) żaden przypadek zakażenia wirusem pryszczycy.
Jednak ze względu na przygraniczne położenie naszego regionu podejmowane są odpowiednie działania służb w tym policji mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się pryszczycy. Prosimy o sprawdzanie komunikatów publikowanych na stronach internetowych Wojewódzkiego oraz Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego - dodaje Bartosz Kulej.
Będziemy na bieżąco relacjonować, gdy pojawią się kolejne informacje w sprawie.