Organizacja Pierwszej Komunii Świętej
Przygotowanie się do Pierwszej Komunii Świętej trwa przez kilka miesięcy. Gdy już rodzice dowiedzą się o terminie mogą zaplanować także obiad lub inne atrakcje z związane z tym ważnym wydarzeniem w życiu swojego dziecka. Niektórzy rodzice uważają, że organizacja Pierwszej Komunii Świętej się zwróci. Dzieci pierwszokomunijne według tradycji dostają wiele prezentów, w tym koperty z pieniędzmi. Do kogo należą pieniądze z komunii? Czy rodzice mają prawo je zabrać?
Rodzice po rozwodzie a podział kosztów komunii
Co w przypadku, kiedy rodzice dziecka pierwszokomunijnego są po rozwodzie? Prawniczka wyjaśnia co w takiej sytuacji zrobić. Jak rozwiedzeni rodzice powinny podzielić się kosztami komunii dziecka?
Jak już wspomnieliśmy organizacja komunii wiąże się z wieloma kosztami, to nie tylko spotkanie rodzinne, ale także zakup wianka czy alby komunijnej. W programie Dzień Dobry TVN została wskazana sytuacja, w której to mama dziecka pierwszokomunijnego chciała, żeby to jej były mąż zapłacił za wszystkie koszty imprezy, którą sama zorganizowała. W programie wskazano, że kobieta zaprosiła w sumie 15 osób, jednak to był dopiero początek góry lodowej. Koszty tej imprezy łącznie wyniosły 10 tys. złotych.
Polecany artykuł:
Oczywiście nie zgodziłem się na to, dlatego, że 5-daniowy poczęstunek w najdroższej restauracji w mieście, waty cukrowe i dmuchane domki, to nie jest najważniejszy wydatek, z którym trzeba się teraz mierzyć. Awantura była okropna, jednak jak widać łatwo wydawać cudze pieniądze, a nie swoje - dodał ojciec 9-letniego Pawła, cytowany przez TVN.
Jak powinna zostać rozwiązana ta sytuacja? Adwokatka Eliza Kuna wyjaśnia jak na dwa sposoby można rozwiązać koszty organizacji komunii dziecka, którego rodzice są po rozwodzie.
Jest możliwość rozliczenia w postępowaniu alimentacyjnym, a priori, czyli przed komunią zgłoszenie tych kosztów, niemniej sąd uwzględnia tylko tzw. koszty usprawiedliwione, tylko koszty alby, dewocjonaliów i standardowego obiadu przyjętego w danym środowisku - tłumaczyła dla TVN, prawniczka Eliza Kuna.
Dalej eksperta tłumaczy, że można zażądać zwrotu połowy poniesionych kosztów.
Po poniesieniu takich kosztów, jest możliwość żądania zwrotu połowy tych kosztów, jest to tzw. roszczenie regresowe. Przy ustalaniu wysokości roszczenia regresowego w rachubę mogą wchodzić świadczenia rzeczywiście poniesione - wysokość świadczenia regresowego określają świadczenia, które rzeczywiście zostały spełnione przez osobę żądającą ich zwrotu, w przeciwnym razie mogłoby bowiem dojść do bezpodstawnego wzbogacenia tej osoby. Sąd jednak nadal porusza się w ramach kosztów usprawiedliwionych i niebędących przejawem zbytku - dodała dla TVN, adwokat Eliza Kuna.
Kto powinien dzielić się kosztami organizacji komunii dziecka? Dotyczy to rodziców, którzy się rozstali i nie tylko.
Sam rozwód nie ma tu znaczenia, chodzi tylko o rozliczenie między rodzicami. Taka zasada dotyczy zarówno rodziców, którzy się rozstali (w konkubinatach i małżeństwach), a nawet tych, którzy żyją razem, ale nie mogli się w tej kwestii porozumieć. Atrakcje takie jak prezent - będą każdorazowo analizowane przez sąd pod kątem ceny, przydatności i zdrowego rozsądku - podsumowała w rozmowie z TVN, ekspertka prawna.