Ślub cywilny a Kościół katolicki
Zawarcie ślubu cywilnego w świetle prawa kanonicznego nie jest ważny. Kościół katolicki neguje także życie w konkubinacie. W świetle prawa kanonicznego jedynym aktem małżeństwa jest ślub kościelny. Życie z drugą połówką na tzw. "kocią łapę" wiąże się z wieloma wykluczeniami w kościele. Osoby te nie mogą uzyskać rozgrzeszenia podczas spowiedzi, a także są wykluczone z udziału w sakramentach jak na przykład przyjęciu komunii świętej. Z tych aspektów są także wykluczeni rozwodnicy, którzy mimo wszystko chcieliby w pełni uczestniczyć we mszy świętej i innych sakramentach.
Rozwodnicy mogą przyjmować komunię świętą?
Coraz częściej jednak się mówi o zmianach w Kościele katolickim. Do kwestii rozwodników odniósł się papież św. Jan Paweł II, który uważał, że rozwodnicy powinni mieć możliwość przyjmowania komunii świętej. Według papieża Polaka musieli oni jednak spełnić kilka warunków. Jednym z nich jest wstrzemięźliwość i życie z nowym partnerem w "białym małżeństwie". Inne zdanie ma na ten temat papież Franciszek, który nie zgadzał się ze św. Janem Pawłem II. Obecny papież zachęca jednak biskupów i księży do rozmowy z wiernymi. Tak, aby w nabożeństwach uczestniczyli także rozwodnicy. W Polsce jednak ten pomysł się nie przyjął.
Zobacz też: Z tych grzechów nie musisz się spowiadać
Rozwód to nie grzech?
Mimo prób papieża Franciszka o brak wykluczenia rozwodników z Kościoła. Kościół katolicki w Polsce nie zgadza się z jego nauką. Inna sytuacja jest u naszych zachodnich sąsiadów w Niemczech. Tam księża przyjęli propozycję papieża Franciszka i rozwodnicy mogą przyjmować komunię świętą.
“Osoby po rozwodzie żyjące w nowym związku, żyją w sytuacji publicznego i trwałego cudzołóstwa, czyli grzechu ciężkiego. Oznacza to, że dopóki trwają w grzechu nie mogą przystąpić do Komunii św.” - powiedział dla PAP, Ks. prof. Jan Krajczyński.